Plávajúce podlahy pod lupou

V stredoeurópskych končinách sa udomácnil pojem plávajúca podlaha. Toto slovné spojenie sa často nesprávne používa ako ekvivalent laminátovej podlahy. Výraz „plávajúca podlaha“ pritom neoznačuje typ podlahy či materiál, z ktorého je vyrobená, ale spôsob realizácie.

Ak sa napríklad rozhodnete pre podlahovú krytinu z dreva, na výber máte dva spôsoby pokládky – buď ju celoplošne prilepíte k podkladu, alebo jednotlivé dosky do seba zasuniete a necháte ich na podklade – vrstve pružnej fólie voľne „plávať“. Z toho sa odvodil názov „plávajúca podlaha“.

Pri tomto spôsobe pokládky podlahová krytina nie je pevne spojená s podkladom ani s vertikálnymi konštrukciami v danej miestnosti (to znamená, že sa nelepí k podkladu, len sa voľne pokladá). Od betónového základu ju delí len pružná fólia, ktorá spôsobuje „plávanie“. Takáto podlaha má možnosť voľne sa rozpínať. Objemové rozdiely spôsobené zmenami vlhkosti vzduchu sa rovnako ako pri lepení vyrovnávajú dilatačnými špárami, ktoré sa potom prekryjú lištou.

Nemýľme si pojmy

plavajuca podlahaTkz. laminátové podlahy sa inak ako plávajúcim spôsobom prakticky nepokladajú, preto sa tieto dva výrazy často zamieňajú a laminátovej podlahe vo viacerých domácnostiach prischol názov „plávajúca“. Plávajúcim spôsobom sa môže ukladať napríklad aj drevená podlaha, kvôli lepšej stabilite sa odporúča tento spôsob pre viacvrstvovú lepenú podlahu s nášľapnou vrstvou z dreva podľa vkusu investora.

Je plávajúca podlaha vhodná na podlahové kúrenie?

V zásade sa plávajúci spôsob pokládky a podlahové kúrenie nevylučujú, ale keďže PP nie je pevne spojená s podkladom (poterom) ale je voľne položená, medzi krytinou a podkladom je vzduchová vrstva s fóliou ktoré majú nízku tepelnú vodivosť a v podstate fungujú ako tepelný izolant. Čiže drevené plávajúce podlahy je možné použiť na podlahové kúrenie, no treba počítať s tým, že bude nižšia účinnosť samotného kúrenia v porovnaní s celoplošne nalepenou krytinou, kde samotné lepidlo pôsobí ako tepelný vodič.

Preto aj drevené parkety alebo dosky z tvrdého dreva do hrúbky 15 mm lepené priamo na betónový podklad budú mať lepšie charakteristiky pri podlahovom kúrení ako plávajúca podlaha. Pokiaľ si máte možnosť vybrať, lepšiu účinnosť podlahového kúrenia docielite, ak zvolíte ako spôsob pokládky podlahovej krytiny lepenie, bez ohľadu na to, či sa jedná o drevo alebo iný materiál.

V každom prípade sa o vhodnosti použitia plávajúcej podlahy na podlahové kúrenie vopred poraďte s výrobcom či predajcom.

Plusy a mínusy

Plávajúce podlahy majú svoje výhody a nevýhody. Najväčším plusom a dôvodom, prečo sa ľudia tak často rozhodujú pre montáž plávajúcim spôsobom, je nenáročná a rýchla inštalácia, ktorú zvládne každý šikovnejší domáci kutil. Ak by ste sa rozhodli po čase podlahu vymeniť za inú, nebude Vás to stáť veľa potu, nakoľko demontáž je rovnako jednoduchá a hlavne tichá – nevyžaduje žiadne rozsiahle stavebné zásahy. Nevýhodou je predovšetkým nízka odolnosť takéhoto typu podlahy proti zatečeniu, ktoré spôsobuje nepekné a ireverzibilné vydutie podlahovej krytiny. Preto ak ju plánujete umiestniť do kúpeľne alebo do kuchyne, najskôr sa poraďte s výrobcom. Ako už bolo uvedené vyššie, pri inštalácii na podlahové kúrenie je jeho účinnosť nižšia ako keď sa dosky celoplošne nalepia.

Viacvrstvové plávajúce drevené podlahy: drevo v plnej kráse s výnimočnou stabilitou

Ak ste sa rozhodli pre plávajúcu podlahu a túžite ju mať z dreva, najlepším riešením je viacvrstvová drevená podlaha. Tá ma niekoľko výhod: predovšetkým vysokú stabilitu, ktorá je docielená z 3 vrstiev lepených kolmo a seba, čím sa eliminuje prirodzené pnutie dreva, ďalšou výhodou je ekologická nezávadnosť, rýchla montáž a v neposlednom rade aj cenová dostupnosť vďaka tomu, že dosky sú už povrchovo upravené z výroby (spravidla niekoľkými vrstvami UV tvrdeného laku), takže ušetríte nemalé finančné prostriedky na brúsení a olejovaní/lakovaní po pokládke.

Viacvrstvovú drevenú podlahu z exotického dreva si môžete zakúpiť prostredníctvom internetového obchodu Woodpoint.sk.

Konštrukcia

Vrchnú vrstvu nami ponúkaných 3 vrstvových podláh o hrúbke 3 alebo 4 mm tvorí exotické drevo, ktoré oproti domácim drevinám vyniká vyššou tvrdosťou a teda aj odolnosťou. Dostatočne hrubá nášľapná vrstva umožňuje aj opakované prebrúsenie. Strednú vrstvu tvorí brezová preglejka, ktorá má stabilizačnú funkciu. Jej účelom je na minimum obmedziť zosychanie a napúčanie – oproti masívnej drevenej podlahe sa tieto nežiaduce javy vyskytujú až o dve tretiny menej. Poslednú tretiu vrstvu tvorí korok, ktorý eliminuje kročajový hluk, čo oceníte nielen vy, ale aj Vaši susedia.

doussie 3v
doussie trojvrstvová podlaha, hrúbka 11 mm, šírka 90mm, dĺžka 600-1000 mm

Cena

Cena drevenej plávajúcej podlahy závisí od viacerých faktorov – predovšetkým rozmerov vlysu – hrúbky, šírky a samozrejme aj od druhu dreva. Tvrdšie dreviny sú drahšie ako mäkké, nakoľko sa vyznačujú dlhšou životnosťou a nižším rizikom poškodenia. Cena trojvrstvových drevených podláh v našom internetovom obchode začína na 47 € za m2 za m2 podlahy s 3 mm nášľapnou vrstvou z obľúbených exotických drevín jatoba, iroko, sucupira, či afzelia pachyloba (pri šírke 90-105 mm a pri celkovej hrúbke 11,5mm) až po 65 € / m2 za luxusné zebrano či wenge.

obr. zdroj: archiexpo.com