Moderné drevené ploty a oplotenia: stavte na životnosť

Drevené ploty sa používajú po stáročia a v obľube zostávajú aj dnes. Kvôli prírodnému, estetickému vzhľadu, sú často uprednostňované pred hliníkovými, kovovými, betónovými či plastovými plotmi. Nie všetky typy dreva sú rovnaké a nie všetky sú vhodné ako oplotenie. Najvhodnejšie drevo pre Váš plot závisí od požiadaviek na životnosť, vzhľad (farbu, kresbu dreva), odolnosť voči hnilobe, hubám, plesniam a v neposlednom rade aj od rozpočtu. Aké sú možnosti drevených plotov?

Moderný drevený plot aj fasáda z exotického dreva IPE
Plot aj fasáda z exotického dreva IPE ktoré vydrží v top kvalite 30-50 rokov

Ploty z mäkkých drevín

K často používaným materiálom na výrobu plotových dosiek patrí smrek či borovica. Ich výhodou je dobrá dostupnosť, množstvo rôznych profilov a nižšia obstarávacia cena. Daňou za nižšiu počiatočnú investíciu je krátka životnosť. Napríklad smrek sa radí do 4 triedy trvácnosti čo v exteriéri predstavuje 5-10 rokov. Ploty z mäkkých drevín teda začínajú pomerne rýchlo praskať a práchnivieť. Potom je potrebné plot vymeniť, ak si teda neprajete aby vyzeral takto:

plot z mäkkého dreva po niekoľkých rokoch

Moderné sú ploty z tvrdých exotických drevín

Čoraz vyšší dopyt po dreve ktoré skvele vyzerá, odoláva hnilobe a rozkladu nahráva tvrdým drevinám. Ak ste zástancom tuzemských drevín, najlepšou voľbou je dub. Má niekoľko násobne dlhšiu životnosť v porovnaní s mäkkým drevom (radí sa do 2. triedy životnosti čo v exteriéri predstavuje 15-25 rokov) a oveľa lepší vzhľad. Dub ako oplotenie sa dodáva v nižšej triede kvality – štandardne sú povolené hrče, očká a tiež aj beľové drevo (s nižšou životnosťou ako jadrové drevo)

Ak hľadáte overenú kvalitu ktorá vydrží po desaťročia, voľba je jasná – moderné sú ploty z exotického dreva. Najdlhšiu životnosť spomedzi importovaných drevín v exteriéri má juhoamerické dreviny cumaru, ipe, massaranduba, z Afriky dovážaný červenohnedý padouk alebo medovohnedé iroko, tiež aj ázijský teak či merbau (životnosť všetkých spomínaných drevín bola testovaná v kontakte so zemou a je v exteriéri bez napúšťania olejom minimálne 25 rokov). Reálne, keď tieto dreviny nie sú v kontakte so zemou je životnosť dlhšia ako tri desaťročia. Životnosť konkrétneho druhu dreva je veľmi dôležitým faktorom pri výbere materiálu pre exteriér. Zvlášť nekryté terasy, fasády a ploty ktoré sú plne vystavené dažďu, snehu a ľadu majú predĺžené doby dokým vyschnú. Mokré drevo rýchlejšie podlieha hnilobe a práchnivie. Vyššie spomínané druhy exotického dreva odolávajú rozkladu viac ako tri desaťročia bez toho, aby ste ich museli pravidelne olejovať (ak Vám neprekáža šednutie dreva).

Moderný drevený plot IPE
Moderný drevený plot z exotického dreva IPE transparentný UV olej – detail
Plotové dosky IPE bez povrchovej úpravy
Plotové dosky IPE bez povrchovej úpravy
dreveny plot
IPE plot
Drevený plot z exotického dreva – červené cumaru

Investor, ktorý sa rozhodne pre plot z mäkkého dreva tak musí vymeniť práchnivejúci plot približne 4 krát dokým vymení plot investor ktorý si vybral exotické drevo z 1. triedy životnosti. V konečnom dôsledku vinou „úspory plynúcej z lacného materiálu“ sa musí v dlhodobejšom horizonte investovať viac prostriedkov na opätovnú montáž, demontáž a nový materiál.

Navyše, ploty z exotického dreva je potrebné olejovať iba v prípade, ak si investor želá zachovať pôvodnú farbu čo najdlhšie. Miesta, ktoré sú väčšinu dňa v tieni, vyžadujú len minimálnu údržbu – raz za niekoľko rokov preolejovať. Častejšiu údržbu vyžaduje plot ktorý je na slnečnej strane.

V neposlednom rade, ploty z exotického dreva ponúkajú okrem trvácnosti aj výnimočný vzhľad – nádherné prírodné farby podľa typu dreviny aj bez farbenia olejom (napr. cumaru žltohnedé, ipe čokoládovo hnedé, massaranduba a červené cumaru červenohnedé, iroko teplé odtiene hnedožltej, padouk sýto červený) Exotické dreviny sú na rozdiel od tuzemských drevín typické minimálnym výskytom hrčí, a to aj bez triedenia.

Drevený plot červené cumaru
Plot z exotického dreva (cumaru červené) lepšie odoláva snehu, mrazu a dažďu ako ploty z mäkkých drevín
Páčia sa Vám ploty z exotického dreva? Vyžiadajte si cenovú ponuku -  opíšte požiadavky na Váš plot - preferované dĺžky plotových dosiek a druh dreva.

Na záver zopár tipov na montáž:

  • používajte vždy nerezové skrutky od kvalitných výrobcov.
  • Dodržiavajte medzery medzi plotovkami minimálne 5-8 mm, čo umožní doskám prispôsobiť sa aktuálnej vlhkosti pri zmene počasia
  • Pri montáži nechať od zeme alebo vodorovného povrchu aspoň 5 cm medzeru
  • Pravidelným olejovaním dosiahnete lepší vzhľad plotu a predĺžite pôvodnú farbu dreva.