Garapa terasa: keď chcete exotiku za najnižšiu cenu

Garapa nemá síce excelentnú tvrdosť Ipe alebo Cumaru, ale to, čo tejto drevine chýba v parametroch tvrdosti top terasových materiálov táto juhoamerická drevina ľahko doháňa svojou jednoduchou krásou, nenáročnou údržbou a cenovou dostupnosťou.

Garapa je skutočne najlepšia voľba pre Vašu peňaženku, pokiaľ chcete terasu z tvrdého exotického dreva.

Tvrdosť tejto dreviny príjemných žltohnedých odtieňov však netreba podceňovať – aj keď nedosahuje parametre podstatne drahšieho Ipe.

Podľa Janka škály je štyri a pol krát tvrdšia ako céder a približne o 70 % tvrdšia ako dub, v tejto fyzikálnej vlastnosti dokonca predbieha aj super drahý teak. Takže ak sa Vám páčia svetlejšie farby niektorých mäkkých drevín ako je céder či tepelne upravovaná borovica, no chcete odolnejší materiál ktorý znesie vyššiu záťaž a dlhšie vydrží, garapa terasa bude pre Vás ideálnou voľbou. Táto drevina je tiež skvelou alternatívou pre tých, ktorí príliš nemusia tmavé farby obľúbených drevín ako ipe, červené cumaru alebo massaranduba, ale stále chcú vysoko kvalitný, stabilný materiál ktorý vydrží dlho a za dobrú cenu.

garapa-terasa
garapa terasa

Ako sa pohybuje cena?

garapa - vyhladCena za m2 terasových dosiek Garapa sa pohybuje od 54 € (rozmer: 20x100x600-3600mm). Širšie dosky, ktoré lepšie ukážu na veľkoplošných terasách sú o niečo drahšie, napríklad šírka 120 mm Vás vyjde na 55 € / m2 a elegantná 140 mm šírka stojí 58 € / m2. Pre porovnanie Ipe v najmenšej šírke – 100 mm vychádza 85 € za m2.

Všetky rozmery je možné objednať s hladkým povrchom alebo s protišmykovým povrchom – jemnou drážkou. Garapa však nie je drevinou určenou výhradne do exteriérov, skvele vyzerá aj ako masívna podlaha v interiéri, ktorú je tiež možné objednať prostredníctvom internetového obchodu Woodpoint od 52 € / m2.

Či už sa chystáte použiť Garapu do exteriéru alebo ako elegantnú drevenú podlahu do interiéru, vždy žiadajte drevo vysušené v sušičke (KD – kiln dried) – predídete tým nežiaducemu zosychaniu a napúčaniu dosiek. Garapa schne pomerne pomaly, no po kvalitnom procese sušenia má dobré parametre stability v meniacich sa atmosférických podmienkach.

Garapa: ťažko jej odoláte, ľahko ju budete udržovať

Drevo Garapa je prirodzene odolné voči hnilobe, rozkladu a drevokazným škodcom napádajúcim suché drevo, vďaka čomu je to ideálny materiál na terasy, ploty a fasády. Vysoká odolnosť voči hlavným príčinám znehodnotenia garapy je prirodzená charakteristika tejto dreviny, aj bez použitia konzervačných látok. Ďalšiu výhodu – odolnosť voči škrabancom zvlášť oceňujú majitelia psov.

Vzhľad

drevo garapa
detail terasovej dosky garapa

obrazok: edeck.com

Drevo Garapa (lat. názov (Apuleia leiopcarpa) je žltohnedej a zlatohnedej farby s prevažne priamym vláknením, miestami točitým do seba zapadajúcim. Jadrové drevo je žltohnedé až žltobéžové a beľ je podstatne svetlejšia – svetlo žltej až žltobielej farby.

 

Rovnako ako väčšina ostatných drevín, pod vplyvom slnečného žiarenia mení farbu – tmavne do bledohnedej ktorá sa časom chytí striebristošedú patinu.

Teplé odtiene hnedožltej a zlatisto hnedej, do ktorých sa zamilujete nemusí byť až taký veľký problém udržať. Stačí terasu aspoň raz do roka (ideálne však 2 x – na jar a na jeseň) natrieť olejom vo farbe „garapa“ a vaša terasa bude vyzerať dlhé roky rovnako dobre, ako v deň, keď bola položená. V prípade, že nechcete nechať terasu prirodzene zošednúť, treba použiť najskôr profesionálny odšeďovač a až následne terasu natrieť olejom. Pravidelná údržba kvalitným olejom nielenže zachová garapa terasu v pôvodnej žltohnedej farbe, ale aj značne predĺži jej životnosť. Garapa má strednú textúru, kresba a farebné variácie nie sú až také výrazné ako napríklad pri ipe alebo cumaru, no táto drevina svoj tropický exotický pôvod nezaprie.

Má stredne dlhú životnosť, pri pravidelnej údržbe vydrží v exteriéri v dobrej kvalite 25 rokov +.

Technické údaje

Medzinárodný názov Garapa
Latinský názov Apuleia leiocarpa
Čelaď Caesalpiniaceae
Prirodzený výskyt Južná Amerika (najmä Argentína, Brazília, Peru a Venezuela )
Trvácnosť *** (3. trieda) nadpriemerne dlhá životnosť, životnosť terasy 25 rokov+
Prirodzená odolnosť hniloba, termity, hmyz napádajúce suché drevo – stredná až dobrá odolnosť

huby – stredne odolná

Vzhľad
Farba jadrové drevo odtiene žltohnedej a zlatisto hnedej, beľ je svetlejšej, žltobielej farby
Vlákna prevažne rovné, miestami poprepletané
Textúra stredná
Fotosenzitivita stredná
Lesk stredný
Fyzikálne vlastnosti
Hustota 830 kg / m3 pri zostatkovej vlhkosti 12%
Tvrdosť podľa Janka škály 1700 v lb
Tangenciálne zosychanie 8,5 %
Radiálne zosychanie 4,4 %
Pevnosť v tlaku 63 N/mm2
Statická pevnosť v ohybe 116 N/mm2
Modul pružnosti v ťahu 15880 N/mm2