Moderné drevené fasády: top trendy

Drevené fasády jasne naberajú na popularite. Okrem nespochybniteľnej estetickej hodnoty sú drevené obklady aj najekologickejším materiálom. Aké sú aktuálne trendy?

Drevený obklad hranoly s medzerami

Top trendom posledných rokov sú exteriérové drevené fasády domov z užších drevených hranolov s medzerami medzi jednotlivými hranolmi. Skvele vyzerajú drevené fasády z hranolov z exotického dreva. Napr. 21×70 mm, 25×70 mm, 25×40 mm či 40×70 mm.Výhodou exotických drevín je vysoká odolnosť, dlhá životnosť, v závislosti od vybraného druhu (životnosť tých najtrvácnejších napr. IPE alebo cumaru je 30-50 rokov), nulová údržba pokiaľ Vám neprekáža prirodzené zošednutia dreva a čistý vzhľad bez sukov. Najjednoduchšia montáž hranolov z exotického dreva je na na skrutky.

drevená fasáda IPE lamely
Drevená fasáda IPE lamely bez povrchovej úpravy
exterierovy dreveny obklad ipe
Drevený obklad IPE hranoly povrchová úprava transparentný UV olej

Ak preferujete neviditeľný spôsob uchytenia dreveného obkladu, zvoľte naklikávacie profily ktoré výrazne uľahčia montáž a ušetria množstvo času.

Podkladové hliníkové hranoly s namontovanými klipmi zaručujú jednoduchú montáž nakliknutím.

Naklikávacia podkladová konštrukcia je dostupná pre thermo jaseň a thermo borovicu.

Thermo jaseň fasáda hranoly naklikávací profil
 Themo jaseň fasáda hranoly

Obklad hranoly bez medzery uzatvorená fasáda

Efekt hranolov je možné dosiahnuť aj bez medzery – takzvanou uzatvorenou fasádou. Mimoriadne elegantné sú fasádne obklady z profilu F , jeho robustný charakter dodá fasádam luxusný vzhľad. Keďže tieto profily sú dvojnásobne hrubšie ako bežné dosky, je potrebné počítať s vyššou cenou. Tá závisí od dĺžok dosiek (fixné dĺžky vychádzajú drahšie ako mix rôznych dĺžok ktorý však na väčšej ploche vyzerá skvele).

Drevená fasáda thermo jaseň naklikávací profil
Fasádny obklad profil F

Drevená fasáda s rôznymi šírkami

Príroda je plná nepravidelných línií. Prečo túto inšpirujúcu nepravidelnosť nepreniesť aj na drevenú fasádu Vášho domu? Striedanie rôznych šírok je zaujímavým prvkom ktorý jednoznačne pritiahne pohľady.

Horúcim trendom sú minimalistické domy ktoré sú celé obložené kvalitným drevom, vrátane drevenej strechy. Inšpirujte sa.

Ak má byť celá stavba vrátane strechy obložená drevom, je nutné vybrať materiál s výbornými parametrami stability a odolnosti. Koniec koncov, drevo na streche si musí počas roka poradiť s obrovskými teplotnými a poveternostnými zmenami. Z tohto dôvodu musia byť použité iba dreviny s výnimočnou stabilitou, s vysokou mechanickou odolnosťou (thermo drevo nie je na strechy vhodné). Nechajte si poradiť odborníkmi.

Nadčasová klasika

Klasická šírka dreveného obkladu 100mm alebo 120 mm s montážou na klipy pri použití kvalitného dreva vytvorí čistý a nadčasový vzhľad fasády domu.

Takmer všetky drevené fasády sú tesne po montáži krásne, ale iba niektoré zostanú nádherné aj po rokoch. Obchod Woodpoint sa špecializuje na kvalitnejšie druhy drevín ktoré vydržia krásne po desaťročia. Tu je výber drevín vhodných na fasádu:

Zaujal Vás konkrétny druh alebo profil, alebo potrebujete poradiť? Napíšte na info @ woodpoint.sk  čo najpodrobnejšie informácie o Vašom projekte, preferovanej drevine a profile.