Sucupira: kvalitná, elegantná podlaha keď dávate prednosť teplej hnedej

sucupira_detailSucupira (botanický názov Bowdichia nitida) je drevina rastúca v Južnej Amerike, predovšetkým v Brazílii a Venezuele. Aj keď v Latinskej Amerike je často využívaným materiálom na podlahy, v európskych domácnostiach je zastúpená poskromnejšie. Tí, ktorí sa pre ňu rozhodli aspoň nemajú pocit, že zdobí interiér každého tretieho suseda na ulici. Navyše má čo ponúknuť: teplé gaštanovo hnedé, červenkasto hnedé až tmavohnedé odtiene jadrového dreva so svetlým zlatohnedým pruhovaním a nepravidelnými vláknami vytvárajú nádhernú kresbu. Žilkovanie na tmavom dreve vytvára dojem srsti v divočine žijúcich šeliem. Prirodzené farebné variácie dreva nie sú nijako zvlášť výrazné a preto podlaha pôsobí decentným dojmom. Jemné náznaky zlatistých tónov dodávajú Sucupire prirodzený teplý lesk. Beľové drevo je na rozdiel od jadra podstate svetlejšie – krémovej až žltohnedej farby

Charakteristika

Jadrové drevo získava perfektné známky za odolnosť – skvele odoláva rozkladu, drevokazným hubám a vlhkosti, a je stredne odolné voči škodcom napádajúcim suché drevo. Bowdichia nitida sa vyznačuje aj vysokou tvrdosťou, podľa Janka škály až 2700 (v lb), čím sa zaraďuje k veľmi tvrdým drevinám. Sucupira je dvojnásobne tvrdšia ako biely dub (quercus alba). Vysoká tvrdosť spôsobuje ťažšie opracovávanie dreva. Hustota dreva dosahuje po vysušení na 12 % hodnotu 700 kg na m3.

Hodnoty tangenciálneho zosychania: 7,1 %, radiálne: 4,9 %. Po vysušení je stabilná.

sucupira v interieri
zdroj:gaylordhardwoodflooring.com

Použitie

Sucupira je mimoriadne vhodná na podlahy všade tam, kde investor dáva prednosť teplému hnedému drevu pred tmavo hnedým, skoro až čiernym wenge.

Používa sa nielen v domácnostiach pre získanie „teplého vzhľadu domova“ ale aj v kancelárskych priestoroch pre zútulnenie a príjemnú pracovnú atmosféru.

Cena a predaj

Z neobyčajnej exotickej podlahy Sucupira sa môžete tešiť aj Vy. Objednať si ju môžete v eshope ako masívnu podlahu, alebo ako viacvrstvovú, s lepšou stabilitou.

Cena sa pri dvojvrstvovej podlahe (nášľapná vrstva 3 alebo 4 mm + vysokokvalitná brezová preglejka so stabilizačnou funkciou) začína na cenovo dostupných 44 € za m2 (pri šírke 90-105 mm) až do 93 za m2 pri veľko rozmerovej podlahe o šírke 190 mm, ktorá skvele ukáže pri veľkých priestoroch.