Jatoba: drevo vysokej odolnosti a atraktívneho vzhľadu ideálne na podlahy

jatoba-detail2Jatoba (latinský názov Hymenaea spp.), známa tiež ako „brazílska čerešňa“ je veľmi tvrdé drevo pochádzajúce zo subtropických lesov južnej a strednej Ameriky. Prirodzene sa vyskytuje od južného Mexika, cez Panamu, Kolumbiu, Venezuelu až po Peru, Guayanu a Brazíliu, môžete na ňu tiež natrafiť počas dovolenkovania na niektorých karibských ostrovoch. Jatoba sa jednoznačne radí k najobľúbenejším drevinám importovaným z Južnej Ameriky, dopyt po nej neutícha už takmer štvrťstoročie. K najväčším exportérom patrí Brazília, Peru ale tiež Guyana. Jatoba je listnatý strom ktorý narastá do výšky 30-45 m s priemerom kmeňa okolo 0,6-1,5 m. Rastie veľmi pomaly, pričom niektoré stromy sa dožívajú aj 500 rokov.

Vzhľad

Jadrové drevo  – keď je čerstvo narezané – má širokú farebnú škálu od lososovo červenej cez oranžovo hnedú ktorá postupne tmavne (pod vplyvom slnečného žiarenia a oxidácie) do červeno hnedej až tmavohnedej niekedy dokonca s hnedofialovým odtieňom.

Farba jadrového dreva sa však môže meniť v závislosti od miesta výskytu a príslušného druhu (je známych asi 14 žijúcich Hymenaea druhov).

Na narezanom dreve jatoby je občas vidieť tmavšie pruhy o šírke zhruba 1cm. Jatoba je charakteristická dekoratívnou kresbou, kvôli čomu je často vyhľadávaným materiálom na podlahy, schody či luxusný nábytok. Ak by ste si vyberali podlahu len na základe farby, tak drevo Jatoba by ste mohli použiť miesto drahšieho afrického Doussie či Afzelie Apa/ Pachyloba.

Beľové drevo je široké 6-12 cm, je šedobielej alebo svetlo ružovej farby. Textúra je stredná až hrubá, vlákna prevažne poprepletané, drevo má prirodzený, zlatistý lesk.

detail raziva jat

detailrezivo_jat2

Cena Jatoba podlahy

Radí medzi cenovo dostupné tvrdé dreviny. V internetovom obchode Woodpoint.sk si môžete zakúpiť podlahu Jatoba v dvoch prevedeniach – ako masívnu drevenú podlahu o šírke 100 mm alebo 120 mm, so štandardnou hrúbkou 20 mm (na objednávku aj iné hrúbky) a mixom dĺžok od 600 do 2000mm. Cena pri masívnej podlahe začína od 46,90 € / m2 (pri šírke 100 mm). Ďalšou možnosťou je viacvrstvová podlaha – tá sa skladá z dvoch (prípadne troch vrstiev). Nášľapná vrstva je Jatoba, 3 alebo 4 mm, nosnú vrstvu tvorí brezová preglejka. Alternatívou je spodná, 2mm vrstva z korku, ktorá tlmí kročajový hluk. Cena viacvrstvovej Jatoba podlahy vhodnej aj na podlahové kúrenie začína už od 43 € / m2.

Jatoba trojvrstvová drevená podlaha

Vlastnosti

jatoba_podlahaJatoba je skvelým materiálom na podlahy nielen kvôli krásnej kresbe a pôsobivým, teplým farebným odtieňom, ale aj kvôli vysokej odolnosti proti oderu, škrabancom a opotrebeniu ktoré na bežných podlahách spôsobuje hustá pešia premávka. Je preto vhodná aj na silne namáhané podlahy do obchodných priestorov či kancelárií. Na Janka škále skóruje svojou tvrdosťou 2350 lb, čo znamená že je dvakrát tvrdšia ako náš dub, ktorý sa používa v drevárskom priemysle ak hlavné meradlo voči ktorému sa porovnáva relatívna tvrdosť iných druhov drevín.

Toto tvrdé drevo dosahuje v suchom stave hustotu 955 kg / m3 (pri vysušení na 12 %). Schne pomaly, no po kvalitnom procese sušenia je tvarovo stabilné a bez akéhokoľvek zápachu.

Jatoba je veľmi pevná a tuhá, opracovanie je ťažšie, táto drevina môže tupiť nástroje nástroje, no brúsenie a leštenie podláh je bezproblémové.,

Okrem interiérového použitia na podlahy, nábytok, schodiská sa táto drevina používa aj v stavebníctve. Je ideálnym materiálom na stavbu lodí. Používa sa tiež na výrobu záhradného nábytku, parkových lavičiek či ochranných stien proti nežiaducim pohľadom. Železo v spojení s jatobou a vlhkosťou má za následok čierne fľaky na mieste spoja. V exteriéri je preto vhodné použiť upevňovacie prvky z ocele.

Zaujímavosti

Jatoba produkuje technicky využívanú živicu (copal alebo kopal) – oranžovú lepkavú hmotu ktorá sa hromadí medzi drevom a kôrou, steká po kôre stromu a zhromažďuje sa pod zemou medzi koreňami stromu. Niekedy sa jej pod zemou nazhromaždí toľko, že vytvára kamene až niekoľko kilogramov ťažké. Vyteká tiež pri narušení kôry stromu. Živica z Jatoby ale aj iných druhov Hymenaea stromov sa zložitými chemickými procesmi trvajúcimi milióny rokov mení na jantár. Z miliónov rokoch starých Hymenaea stromov vedci získali prostredníctvom perfektne zachovaných tiel živočíchov a rastlín vzácne informácie o treťohornej faune a flóre.

So živicou z Jatoby sa čulo obchoduje aj na európskom trhu – požíva sa na výrobu kvalitných lakov. Pekné priesvitné kúsky sa zase používajú na výrobu rôznych okrasných predmetov.

Technické údaje

Medzinárodný názov Jatoba
Latinský názov Hymenaea spp.
Čelaď FABACEAE – Ceasalpinioideae
Prirodzený výskyt Južná Amerika (najmä Brazília a Peru)
Trvácnosť **** (2. trieda trvácnosti), dlhá životnosť
Prirodzená odolnosť odolnosť proti hnilobe: trieda 2-3 – odolné až stredne odolné

odolnosť proti drevokaznému hmyzu napádajúcemu suché drevo: odolné

Vzhľad
Farba jadrové drevo odtiene červenohnedej, beľ je šedobiela až ružovkastá
Vlákna prevažne poprepletané
Textúra stredná až hrubá
Lesk stredný
Fyzikálne vlastnosti
Hustota 955 kg / m3 pri zostatkovej vlhkosti 12%
Tvrdosť podľa Janka škály 2350 v lb
Tangenciálne zosychanie 7,10%
Radiálne zosychanie 3,80%
Pevnosť v tlaku 97 MPa
Statická pevnosť v ohybe 160 MPa
Modul pružnosti v ťahu 23460 MPa

obrazky zdroj: http://www.stonewoodstore.com/, http://www.woodworkerssource.com