Wenge: tropické drevo s unikátnym vzhľadom

Wenge (latinsky Millettia laurentii)je veľmi zaujímavé tropické pevné drevo ktoré skvele vyzerá vďaka striedaniu tmavohnedých a svetlejších trachejí, ktoré mu dodávajú skutočne výnimočný vzhľad a charakter.

Rastie v centrálnej a západnej Afrike, krajinami prirodzeného výskytu sú najmä Zair, Kamerun a Gabon. Jeho blízka príbuzná – drevina Taub (Millettia stuhlmannii ), známa ako panga-panga sa vyskytuje v Mozambiku, má podobnú vláknitosť ako Wenge, je žltkastejšia, nikdy tak netmavne a je aj lacnejšia.

Trvácne drevo pochádza z listnatých stromov, ktoré dosahujú výšku 18-20 m s priemerom okolo 60-100 cm.

Vzhľad

Jadrové drevo je tmavo hnedé s tmavým čiernym žilkovaním a striedavými hustými bledšími prúžkami svetlého a tmavšieho parenchymatického pletiva. Kombinácia svetlých prúžkov s tmavohnedým drevom dodáva wenge mimoriadne atraktívny vzhľad. Farebné rozdiely nie sú nijako extra výrazné a nepôsobia rušivo. Preto je táto drevina jednou z top volieb interiérových dizajnérov, nielen na podlahy, ale aj nábytok. Wenge však nevykazuje farebnú jednotnosť okamžite po narezaní, ale prechádza pomerne veľkými farbenými zmenami od žltkastej, keď je čerstvo narezané až po tmavohnedú až čiernu pri odstátom dreve. Tento proces trvá aj niekoľko mesiacov. Na povrchu sú sotva viditeľné jemné vrypy, ktoré vyzerajú ako keby ho pohladili pazúriky malej šelmy.

Drevo je rovnovláknité s nepravidelnou hrubou textúrou, vysokou pórovitosťou a nízkym leskom. Patrí k popredným druhom tmavého dreva a čoraz používa sa aj ako náhrada za eben. Atraktívna kresba je spolu s luxusne pôsobiacou čokoládovohnedou farbou vizuálnou pastvou pre všetky oči.

wenge-detail

Charakteristika

Wengé sa vyznačuje pomerne vysokou tvrdosťou (podľa Janka škály 1620 lb), pevnosťou a vysokou hustotou, ktorá dosahuje pri vysušení na 120 okolo 830 kg/ m3. Schne pomerne pomaly a pri procese sušenie je dôležité dávať pozor na to, aby sa netvorili povrchové prasklinky, vo všeobecnosti je však deformácia počas sušenia len veľmi nízka. Po kvalitnom vysušení je tvarovo stabilné. Tangenciálne zosychanie dosahuje hodnotu 9,1%, radiálne 5,9%.

Výborným znakom je aj odolnosť voči oderu. Tvarová stabilita a prirodzená odolnosť proti oderu sú vynikajúce predpoklady pre namáhané podlahy napríklad vo verejných budovách, v kanceláriách a všade tam, kde je hustá pešia premávka. Wengé podlaha je však praktická aj v domácnostiach. Dámy sa nemusia strachovať, že po skúšaní nových topánok by zostali otlačky podpätkov na podlahe, rovnako viditeľné stopy nezanechajú ani iné predmety, ktorými sa v domácnosti bežne hýbe – napríklad stoličky.

Je považované za trvácnu drevinu – radí sa do druhej triedy životnosti, čo znamená, že vydrží okolo 40-50 rokov, pokiaľ nie je povrchovo upravené a pokiaľ je čiastočne vystavené poveternostným podmienkam. Povrchovo upravené umiestnené v interiéry však vydrží oveľa dlhšie ako 50 rokov.

wenge-dosky

Použitie

Vďaka svojej tvrdosti, pevnosti a stabilite je to perfektný materiál nielen na podlahy, ale aj schodiská, dvere, vyrábajú sa z neho tiež dekoratívne dyhy ktoré sa ďalej používajú na rôzne obklady a nábytok. Čoraz častejšie je Wenge vyhľadávaným materiálom na podlahy, nielen kvôli svojim dobrým vlastnostiam, ale predovšetkým pre jeho pútavý vzhľad. Nečudo, že Wenge dekor je taký obľúbený aj pri iných nie drevených výrobkoch, ktoré sa snažia napodobiť jeho jedinečný vzhľad.

Človek by očakával, že táto drevina dobre ukáže na hudobných nástrojoch – to síce možno áno, ale rozhodne sa nepoužíva na výrobu akustických gitár, kvôli vyššie zmienenej pórovitosti, ktorá tlmí zvukové vlny.

Cena

Wenge sa radí k drahším drevinám. Keďže sa jedná o tropické drevo s atraktívnym vzhľadom a dobrými charakteristikami stability, trvácnosti a odolnosti, vyššia cena neprekvapuje.

V internetovom obchode Woodpoint.sk je možnosť zakúpiť podlahu Wenge ako masívne dosky s pero drážkou o šírke 120 a 140 mm, s hrúbkou 20 mm. Iné rozmery na požiadanie. V závislosti od požadovaných rozmerov sa cena takejto masívne drevenej podlahy pohybuje od 91€/m2 (pre šírku 120 mm) do 101 € za m2 pri šíre 140 mm.

Cenovo dostupnejšie sú viacvrstvové podlahy (dvoj, či trojvrstvové) s nášľapnou vrstvou z Wenge o hrúbke 3 alebo 4 mm, ktorá umožňuje aj opakované prebrúsenie. Cena takejto podlahy začína už na 60 € / m2 pri šírke 90-105 mm. Okrem priaznivejšej ceny je výhodou viacvrstvovej podlahy aj väčšia stabilita, ktorá sa dosiahne lepením viacerých vrstiev na seba, predovšetkým vďaka vysokokvalitnej brezovej preglejke, ktorá si lepšie poradí so zmenami vlhkosti a teploty na mieste, kde je podlaha položená. V neposlednom rade je veľkou výhodou viacvrstvových podláh skutočnosť, že sa dodávajú už povrchovo upravené, takže pri pokládke ušetríte na brúsení a olejovaní / lakovaní.

obrázky zdroj: http://www.woodworkerssource.com