Vyberáme terasové dosky

K záhrade neodmysliteľne patrí aj posedenie na terase alebo pri bazéne. Ak aktuálne rozmýšľate nad tým, aký materiál na terasu použiť, ponúkame stručný prehľad jednotlivých možností, ktorých rozhodne nie je málo. Každý výrobca vyzdvihuje pozitívne vlastnosti toho jeho produktu a o negatívach taktne mlčí. Pravdou však je, že každý materiál má svoje plusy aj mínusy a je len na Vás, a na Vašich preferenciách, čo nakoniec najviacej zaváži.

Pri výbere terasových dosiek si treba všímať:

  • estetickú stránku (pri posedení na terase s rodinou a priateľmi sa predsa chcete cítiť dobre, nie?)
  • trvanlivosť (chcete terasové dosky častejšie meniť alebo chcete mať na niekoľko desiatok rokov vystarané?)
  • údržba (je Vašou prioritou jednoduchá údržba?)

V neposlednom rade je pre mnohých ľudí dôležitá aj otázka financií.

Aké sú možnosti?

Plastové:

V posledných rokoch si našli miesto na trhu 100 % plastové terasy, niektoré sú vyrobené z nového plastu, iné z čiastočne alebo úplne recyklovaného. Ak sa rozhodnete pre tento materiál, budete ho musieť akceptovať so všetkými výhodami a nevýhodami plastu. Istotne oceníte odolnosť voči škvrnám, bežným chemikáliám, skutočnosť, že materiál nepraská, je stabilný a nevyžaduje žiadnu povrchovú úpravu, je cenovo prijateľný a stačí mu minimálna údržba. Aj keď sa výrobcovia snažia napodobniť prírodný vzhľad, od vzhľadu skutočného dreva je tento materiál na míle vzdialený. Ale veď od umeliny predsa nemožno očakávať hrejivý pocit na duši, keď sa na ňu pozeráte alebo keď po nej chodíte. Orientačná cena 45 € / m2.

Drevoplastové, WPC (Wood Plastic Composite)

WPC dosky sa na našom trhu dobre udomácnili. A nečudo, kto by sa nechcel prechádzať po odolnej terase bez triesok, s dlhou životnosťou, užívať si slnko a čerstvý vzduch namiesto natierania a údržby? Neočakávajte však zázraky za nízku cenu. Vysoké očakávania dokáže naplniť iba kvalitný materiál. Žiaľ, trh je zaplavený množstvom lacných drevoplastových produktov so zúfalou kvalitou, ktoré ako-tak vyzerajú hneď po montáži, no len čo prežijú prvú zimu pôsobia ako keby nemali len pár mesiacov, ale hneď niekoľko rokov.

Ak si chcete dobre vybrať, musíte predovšetkým porovnávať. Vezmite si do ruky vzorky, vyžiadajte si produktové špecifikácie a porovnávajte. WPC dosky sa vyrábajú zmiešaním drevenej múčky, jemných pilín s polymerizujúcim plastom. O kvalite materiálu svedčí aj pomer dvoch základných zložiek, ktorý by mal byť pol na pol.

Aj keď výrobcovia sa snažia všemožne napodobniť exkluzívny vzhľad exotického dreva, rozdiel oproti masívnym doskám je na prvý pohľad viditeľný, ale aj citeľný. Počas teplých letných dní, kedy sa doslova žiada vysedávať vonku, si terasu s bosými nohami asi veľmi neužijete – plast sa totižto prehrieva a prechádzanie s bosými nohami je len na vlastné riziko!

Ak si chcete užívať kvalitnejší drevoplast, siahnete poriadne hlboko do vrecka, cena sa pohybuje v závislosti od hrúbky a šírky WPC dosiek od 80-100 € / m2.

Domáce dreviny

Z domácich drevín sa na terasu využívajú najmä borovica a smrek, ktoré majú mäkké drevo. Predávajú sa s protišmykovými drážkami a špeciálne upravené tlakovou impregnáciou tak, aby na dlhší čas odolávali škodcom, čím sa predlžuje životnosť dreva. Keďže sa tieto dreviny nemôžu pochváliť vysokou odolnosťou proti vlhkosti a škodcom, ich použitie je vhodné najmä pri krytých terasách a všade tam, kde je relatívne sucho. Čo sa týka vzhľadu, terasové dosky z domácich drevín nikoho neohúria, na druhej strane ani neurazia. Na rozdiel od WPC dosiek sa „nehrajú“ na to, čo nie sú. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, získate 100% prírodný produkt za málo peňazí. Orientačná cena 12-25 € za m2.

Tvrdé exotické drevo

Ľudia s vytríbeným vkusom siahajú väčšinou po terasových doskách z exotického dreva, aj za cenu, že budú musieť zopár hodín ročne stráviť údržbou. Výsledok totižto stojí za to. Jedine terasy z exotického dreva dávajú užívateľom pocit luxusu, nekompromisnej kvality, prirodzenosti a jedinečného vzhľadu. Kým pri WPC terasách sa výnimočné charakteristiky životnosti, tvrdosti a odolnosti dosahujú technologicky, pre exotické dreviny sú tieto dôležité vlastnosti prirodzené. Vyznačujú sa vysokou tvrdosťou (len tak ľahko ich nezničíte), trvanlivosťou (minimálne 20 rokov, pri tých najdrahších aj 50 rokov!), odolnosťou proti hnilobe a biologickým škodcom.

Za výnimočné vlastnosti sa však platí – čím lepšie parametre tvrdosti, hustoty, odolnosti a životnosti, tým vyššia cena. K top terasovým doskám z exotického dreva patrí, teak, ipe, cumaru, ktoré ohúria nielen výnimočnou krásou, ale aj skvelými vlastnosťami. K cenovo dostupným patrí Garapa, Massaranduba či Bankirai. Každá drevina má nenapodobiteľnú kresbu, farbu a charakteristiky, so svojimi výhodami ale aj nevýhodami. Podrobnejší popis exotických drevín vhodných na použitie do exteriérov prinesieme v nasledovných príspevkoch.

terasa z cumaru
terasa z cumaru

 

Terasa na streche. Použitý materiál: ipe
Terasa na streche. Použitý materiál: ipe

 

Na záver ešte pripájame prehľad cien, za aké si môžete zakúpiť terasové dosky z exotických drevín v našom eshope:

Ceny sú za m2, bez dopravy

Šírkapri hrúbke 20 mm, dĺžky 600-3600 mm 100 mm 120 mm 140 mm
Žlté cumaru 47,00 € 50,00 € 52,00 €
Červené (tmavé) cumaru 57,00 € 59,00 € 60,00 €
Garapa 42,00 € 45,00 € 50,00 €
IPE 77,00 € 82,00 € 83,00 €
Iroko 58,00 € 60,00 €
Massaranduba 43,50 € 51,00 € 55,00 €
Padouk 60,20 € 63,00 €
Taly 49,20 €

 foto: tropicalhardwooddecking.com, chicagoroofdeck.com