Prečo olejovať drevenú podlahu?

Nejeden nadšený majiteľ čerstvo položenej drevenej podlahy si hovorí: „Načo ju vôbec olejovať? Veď to drevo vyzerá krásne aj bez oleja.“ A majstri – pokladači / natierači často nevedia dať komplexnejšiu odpoveď ako že olej podlahu chráni. Pred čím? Hlavným zmyslom povrchových náterov – či už laku alebo oleja je zvýšenie odolnosti voči vode. Prácne natieranie podláh lakmi či olejmi sa robí teda kvôli tomu, aby podlaha vodu ale aj iné tekutiny lepšie odpudzovala. Olej preniká hlboko do štruktúr dreva, vypĺňa jeho póry čím ho chráni pred vodou a predlžuje životnosť.

Dnes sa dajú kúpiť olej rôznych značiek ktoré sa delia na základné výrobky s plniacou funkciou – ktoré „len“ prenikajú do štruktúr dreva, ďalej na tvrdé voskové oleje, ktoré spôsobia, že ošetrená podlaha je odolnejšia, nakoľko tvrdý voskový olej zanechá na povrchu veľmi tenký no tvrdý film, ktorý lepšie odolá rozliatej vode a zaistí lepší stupeň ochrany ako obyčajný olej.

Potom sú tu ešte pigmentované oleje rôznych farebných odtieňov vďaka ktorým môžete podlahu tónovať do požadovanej farby a na obnovenie vzhľadu a povrchu drevenej podlahy sa používajú údržbové alebo obnovovacie oleje.

Tvrdé voskové oleje – primeraná ochrana a zachovanie prirodzeného vzhľadu podlahy

Moderné tvrdé voskové oleje sú na prírodnej báze – obsahujú iba prírodné oleje a vosky rastlinného pôvodu (napr. slnečnicový olej, sójový olej, vosk z Carnauby) a tým chránia drevo prírodnou cestou. Tvrdý voskový olej odpudzuje vodu, nečistoty a posilňuje odolnosť podlahy voči oderu a opotrebovaniu (samozrejme podstatne vyššia odolnosť voči oderu sa dosiahne lakovaním podlahy).

Pre tvrdé dreviny ako napríklad Merbau, Cumaru, Jatoba, Meranti, IPE a pod sa doporučuje natrieť podlahu najskôr základným olejom, nakoľko olej lepšie prenikne do štruktúr dreva. Až po zaschnutí a vytretí prebytočného oleja sa aplikuje druhá vrstva tvrdého voskového oleja.

Ak podlahu ošetríte kvalitným olejovoskom, tak rozliata káva, pivo, cola, ovocná šťava alebo víno vďaka ochrannému filmu nepreniknú hlboko do dreva (istý čas sa dokonca vďaka ochrannej vrstve držia na povrchu) a preto takéto nehody nezanechajú na Vašej podlahe žiadne vážne stopy, na rozdiel od podláh, ktoré boli ošetrené iba základným olejom.

Tvrdý voskový olej zabezpečí podlahe primeranú ochrannú vrstvu, ktorá ju spoľahlivo chráni, no pritom zanechá jej dokonalý prírodný vzhľad, čo sa nedá vždy povedať o podlahách ktoré sú zaliate samostatnou vrstvou laku. Navyše lak začne po rokoch praskať a šupinatieť, čo nevyzerá veľmi vábne.

Olej veľmi príjemne zvýrazní farbu a štruktúru dreva

Akýmsi bonusom olejovanej podlahy je veľmi decentné zvýraznenie prirodzenej farby, štruktúry a kresby dreva. Olej podlahu stmaví (na obrázku nižšie je olejované a neolejované ipe), preto ak plánujete olejovať, vždy si vyhliadnutú značku a druh oleja najskôr vyskúšajte na vzorke povrchovo neupravenej podlahy, počkajte dokým zaschne a aplikujte druhý náter. Ak transparentné oleje rôznych značiek vedia drevo inak „vyfarbiť“. Radšej skúšajte na vzorkách viacero druhov a značiek, dokým nebudete úplne spokojný s definitívnym farebným výsledkom.

ipe_olej

Ultramat, hodvábny mat, polomat alebo lesk?

Čo sa týka lesku, olejovaná podlaha je po zaschnutí štandardne matná. Čoraz častejšie výrobcovia prémiových olejov poskytujú na výber niekoľko stupňov lesku, nielen štandardný mat. Hitom je hodbábny polomat, ale ak sa Vám páčia lesklé podlahy, tak na trhu bez problémov zoženiete oleje v lesklom prevedení.