Podlaha na terasu: keď vyhrá drevená

Výber podlahy na terasu netreba podceňovať, aj keď sa v porovnaní s celým projektom domu zdá ako maličkosť, ktorú každý zvládne „ľavou zadnou“. Terasu treba brať ako súčasť celej stavby, ktorá by mala zapadať do prostredia a do plánovanej záhrady. Pri rozhodovaní treba zvážiť okrem vzhľadu aj účel samotnej terasy, finančné nároky a požiadavky na údržbu.

Určite však nešliapnete vedľa, ak sa rozhodnete pre prírodné materiály. Napríklad také drevené podlahy na terasu: tie nie sú len súčasným hitom, ale sú overeným materiálom, ktorý skrášľuje príbytky po stáročia. Pokiaľ si vyberiete kvalitné terasové dosky, môžete si byť istý, že vo vynikajúcej kondícii vydržia desaťročia. Odolnosť voči poveternostným vplyvom a dlhá životnosť sa však odzrkadľuje na vyššej cene terasového dreva.

Lacné drevo vyžaduje viac starostlivosti a skoršiu výmenu

Napríklad naše domáce dreviny ako smrek či borovicu kúpite veľmi lacno (už od 8-9 €/m2), no majú mäkké drevo vyžadujúce náročnú údržbu (pravidelné olejovanie minimálne dva krát do roka), pričom nevydržia dlho – počítajte s tým, že po cca 10 rokoch už budú známky opotrebovania také viditeľné, že ich budete musieť vymeniť (borovica je o niečo odolnejšia než smrek). Popraskané a práchnivejúce drevo nielenže po estetickej stránke pôsobí odpudivo, pokiaľ bola narušená pevnosť terasy, môže sa jednať aj o poriadne nebezpečnú záležitosť. Navyše, pri lacnom dreve po čase prestane mať zmysel investovať peniaze do drahých ošetrujúcich olejov na vylepšenie jeho vzhľadu a kondície, väčšina ľudí po pár rokoch terasu z mäkkého dreva vymení.

Zaujímavou alternatívou pokiaľ chcete terasové drevo pochádzajúce z našich zemepisných šírok, je tepelne upravená borovica, známa pod názvom Thermowood. Tepelnou úpravou sa životnosť dreva predĺži na 25-30 rokov a zlepšujú sa aj ďalšie mechanické a fyzikálne vlastnosti. Tepelne upravená borovica má zníženú absorpčnú schopnosť vlhkosti až o 50 % a môže sa pochváliť oveľa lepšou rozmerovou stálosťou v porovnaní s tepelne neupravenou borovicou. Čo sa týka nákladov, tie sú v porovnaní s dostupnými mäkkými drevinami niekde úplne inde – bežná cena je okolo 40 EUR za m2.

Tvrdá, odolná, trvácna a farebná exotika

Do vonkajšieho prostredia sa mimoriadne hodia exotické dreviny ako Ipe, Cumaru, Massaranduba, Padouk, Garapa, Iroko, Tali a podobne. Tropické dreviny ponúkajú okrem vysokej odolnosti a extrémne dlhej životnosti (50 rokov+) aj tú výhodu, že si môžete vyberať z viacerých farebných odtieňov ktoré sú prirodzené a preto vyzerajú oveľa krajšie ako keď chce niekto nasilu terasu „vylepšiť“ inou ako jeho prirodzenou farbou.

Pokiaľ sa Vám páči sýta žltá až žltohnedá, môžete staviť na garapu. Ak preferujete odtiene hnedočervenej, so vzhľadom Vašej terasy budete spokojný, ak si vyberiete na trhu menej známe a „neotrepané“ červené cumaru.

terasove dosky cumaru

Pokiaľ chcete červenej pridať, zvolíte massarandubu. Pokiaľ požadujete aby červené odtiene dreva terase dominovali, zvážte padouk.

Ak chcete svetlejšiu hnedožltú, skvelou voľbou je žlté cumaru. A v prípade, že chcete mať terasu s nádhernou škálou odtieňov hnedej – od žltohnedej cez červenohnedú až po hnedoolivovú, tak nedáte dopustiť na Ipe – crème de la crème terasových dosiek. IPE je drevo nielen výnimočnej krásy, ale aj kvality – je veľmi stabilné, odolné voči drevokazným hubám, plesniam a škodcom s mimoriadne dlhou životnosťou (radí sa do 1. triedy životnosti). V prípade, že sa IPE pravidelne raz do roka udržiava terasovým olejom, dokáže dosiahnuť životnosť aj 75 rokov. Samozrejme kombinácia výnimočnej krásy a perfektných parametrov tvrdosti, hustoty, stability, odolnosti a životnosti niečo stojí. Bežná cena IPE začína od 77 EUR / m2, niekedy však môžete v akcii získať terasové dosky v akcii už od 45 EUR / m2.

ipe_terasa
terasové dosky ipe

Exotická terasová podlaha vydrží dlhšie kvôli vysokej hustote dreva

Pôsobivo dlhá životnosť exotiky je daná vysokou hustotou týchto drevín. Napríklad spomínané IPE má hustotu 1050 kg / m3 pri zostatkovej vlhkosti 12%, cumaru až 1070 kg/m3, a taký náš smrek má hustotu iba 440 kg, borovica lesná 510 kg /m3.

Porovnaním parametrov hustoty, ktoré majú výrazný vplyv na životnosť terasy zrazu zistíte, prečo sa za exotické dreviny s vysokou hustotou a tvrdosťou oplatí priplatiť. Navyše tvrdšie a hustejšie dreviny sú spravidla odolnejšie voči hubám, plesniam a drevokazným škodcom.

Terasa z „exotiky“ Vás však nemusí stáť majland. Na trhu sú k dispozícii aj cenovo dostupné dreviny, ktoré sa pohybujú čo sa nákladov týka, na úrovni termoborovice. Z cenovo dostupnejších spomeňme aspoň Garapu, ktorú môžete mať od 42 EUR / m2 (garapa sa radí do 3. triedy trvácnosti), cumaru od 47 EUR / m2 (1. trieda trvácnosti) a massarandubu od 49 EUR / m2 (1 trieda trvácnosti).