Neodolateľná Bubinga

Bubinga vľavo lakovaná, vpravo bez povrchovej úpravyRužovkasto červená až tmavo červenohnedá farba dreva s tmavo fialovými až čiernym pruhovaním je neprehliadnuteľná vizuálna kombinácia. Bubinga (Guibourtia spp) má skrátka v kategórii exotických driev nespochybniteľnú autoritu.

Čítajte ďalej a dozviete sa ďalšie výnimočné charakteristiky tohto neodolateľného dreva, známeho tiež pod názvom kevazingo.

Strom

Stromy produkujúce drevo Bubinga (Guibourtia spp) sú doma v rovníkovej a západnej Afrike. Dorastajú do výšky 40-45 m, výnimočne až do 50 m, s priemerom okolo 1-2 metrov.

Vďaka nadštandardným rozmerom – najmä priemeru sa tieto stromy dajú narezať na obrovské masívne dosky z ktorých sa vyrábajú luxusné celomasívne jedálenské alebo kancelárske stoly mamutích rozmerov s cenou aj niekoľko tisíc eur.

Vzhľad

Čerstvo narezané ružovočerveno hnedé drevo postupom času tmavne do hnedočervenej farby s tmavofialovými pruhmi.

Beľové drevo je svetlo slamovej farby ktoré s jadrom silne kontrastuje. Podobne ako pri väčšine drevín, aj v prípade Bubingy je cenené jadrové drevo.

Aj keď Bubinga je prevažne rovnovláknitá, často sa tiež vyskytuje náhodný, nepriamy priebeh vlákien a neusporiadaná kresba. V závislosti od spôsobu rezania drevo ukáže rôzne kresby napríklad efekt „Plameň“ pri reze na štvrtiny. Textúra je veľmi rovnomerná, jemná až stredne jemná s miernym prirodzeným leskom.

 

Vlastnosti: tvrdosť, vysoká hustota a veľmi dlhá životnosť

Drevo Bubingy je veľmi tvrdé a dosť ťažké, s priemernou hmotnosťou okolo 830 kg /m3 pri vysušení na 12%, čo je ideálna hodnota pre použitie v interiéroch.

Schne pomerne rýchle, po vysušení si zachováva tvarovú stálosť. Tangenciálne zosychanie dosahuje hodnotu 8,6 %, radiálne 5,3 %.

Bubinga má vynikajúce parametre tvrdosti – podľa Janka škály 2610 v lb, čo je dobrá správa pre všetky výrobky z Bubingy, najmä podlahu – ktorú ostré predmety (podpätky napríklad) len tak ľahko nezničia.

bubinga bez PU

Je charakteristická veľmi dlhou trvácnosťou, radí sa do druhej triedy životnosti, čo znamená životnosť viac ako 50 rokov ak je chránená pred nepriazňou počasia, 30 rokov čiastočne vystavená poveternostným podmienkam a 15-25 rokov keď je nechránená v exteriéri. Je tiež dosť odolná voči plesniam a drevokazným škodcom.

Bubingu milujú výrobcovia exkluzívneho nábytku – tí ju používajú buď ako masív alebo ako dyhu. Slúži tiež na výrobu hudobných nástrojov. Vďaka charakteristickému zafarbeniu, kresbe a výnimočným charakteristikám tvrdosti, hustoty a tvarovej stálosti je to perfektný materiál na podlahy. Podlahu z tejto dreviny si môžete zakúpiť aj v internetovom obchode Woodpoint.sk

Cena

Bubinga patrí do strednej až vyššej cenovej kategórie. Podlahu dodávame ako masívne dosky alebo lepenú viacvrstvovú podlahu. Cena masívnej drevenej podlahy začína od 73 € / m2 (elegantná šírka 120 mm) až do 80 € za šírku 140 mm.

Cenovo dostupnejšia je dvojvrstvová lepená podlaha s nášľapnou vrstvou (o hrúbke 3 alebo 4mm) ktorá začína na bezkonkurenčných 53,50 € za m2.

Obrazky zdroj: http://www.woodworkerssource.com