Mahagón Sapeli: výnimočne príťažlivé africké drevo

Sapeli patrí k top drevinám obchodovaným na africkom trhu. Celosvetovú popularitu si získalo kvôli výnimočnej atraktivite a stabilite. Považuje sa jeden z najvhodnejších druhov pre vonkajšie použitie.

sap_masivDrevo Sapeli (označované aj ako Sapele alebo Sapelli) sa často obchoduje ako typ afrického mahagónu. Na rozdiel od iných drevín, kedy sa prepojenie s luxusnou drevinou používa ako reklamný trik pri podpore predaja menej vzácnych drevín, v prípade Sapeli zase obchodníci ktorí ho predávajú ako africký mahagón zase nie sú až tak celkom odtrhnutí od reality. Mahagón sa spája s najmä dvomi rodmi – a to najmä „Swietenia“ a „Khaya“. Sapele síce patrí do rodu Entandrophragma, všetky tri však patria do tej istej čeľade meliovité – MELIACEAE. Prepojenie s pravým mahagónom (Swietenia macrophylla) je teda skutočné, nie vymyslené.

Na trhu s exotickým rezivom sa pod označením mahagón môže ukrývať veľa druhov – od pravého mahagónu ccez Sapeli, Utile až po španielsky céder a mnohé ďalšie.

Na druhej strane nie všetky druhy ktoré sa predávajú ako „mahagón“ majú rovnako skvelé vlastnosti ako pravý mahagón a môžu sa dramaticky líšiť hustotou, farbou a stabilitou.

Sapeli sa však v mnohom vyrovná Mahagónu, ako excelentnému drevu červeno hnedých odtieňov vynikajúcemu na vonkajšie použitie. Vezmite si to najtypickejšie využitie Sapele – ako materiál na okná a dvere, vzhľadom k jeho stabilite a skvelej odolnosti voči hnilobe a poveternostným vplyvom.

obyvacka_sap

Vyrábajú sa z neho tiež štýlové podlahy, ktoré so škálou zlatohnedých a hnedo červených odtieňov pôsobia veľmi teplo, útulne no zároveň elegantne a nadčasovo.

Sapele mahagón podlaha masív

Vzhľad

Pre drevo Sapeli je charakteristický striedavo točitý priebeh vlákien, ktoré pri radiálnom reze vytvárajú nádhernú výraznú pruhovanú kresbu ktorú je často vidieť na stolárskych výrobkoch ako dvere, či stoly či na dyhovanom nábytku.

Radiálne rezané Sapeli nielenže skvele vyzerá, ale je aj stabilnejšie čo z neho robí veľmi žiadaný produkt.

Výskyt

Strom s botanickým názvom Entandrophragma cylindricum sa prirodzene vyskytuje naprieč celou afrikou, mimoriadne sa mu darí najmä na západnom pobreží. K najväčším exportérom patrí Pobrežie Slonoviny, Kongo, Ghana a Kamerun.

Strom

Je celkom bežné že priemer kmeňa presahuje aj 1,8 m. Sapeli je charakteristické veľmi rovným kmeňom na ktorom sa vetvy až do výšky okolo 24 – 30 metrov takmer vôbec nevyskytujú, alebo vyskytujú len veľmi málo (preto je Sapeli vždy skvelým zdrojom kvalitného širokého a dlhého reziva).

Sapeli má len veľmi tenkú vrstvu krémovo bieleho beľového dreva, ktoré prudko kontrastuje s červeno hnedým jadrovým drevom.

Vlastnosti

Sapeli je s janka tvrdosťou 1410 lb podstatne tvrdšie ako naše domáce dreviny. Pre porovnanie tvrdosť duba európskeho dosahuje len 1120 lb. Po vysušení dosahuje hustotu okolo 670 kg/m3 (pri zostatkovej vlhkosti 12%). Napriek striedavo točitému priebehu vlákien je so sapeli radosť pracovať, navyše krása tohto dreva hovorí sama za seba.