Lamparkety z exotického dreva – najekonomickejšia varianta drevenej podlahy, ktorá Vás zláka svojou eleganciou

Keď príde na výber podlahy, drevo je bezpochyby jednou z top možností. Je elegantné, príjemné na dotyk, kvalitné a trvácne.

Parkety po stáročia zútulňujú obytné priestory no nikdy nevyzerajú staromódne. Od obnovených zrekonštruovaných historických budov k dnešným otvoreným, minimalistickým priestorom až po priemyselné interiéry – parkety sa dokážu prispôsobiť akémukoľvek štýlu. Navyše vedia priestor dokonale zútulniť. Jednofarebne zariadené priestory môžu pôsobiť veľmi chladne a neosobne, no práve drevené podlahy ich zútulňujú a to hneď na niekoľkých úrovniach – do minimalistických, jednofarebných (s prevažujúcou bielou alebo šedou) prinášajú množstvo ďalších odtieňov, pridávajú im hĺbku, vizuálnu príťažlivosť a v neposlednom rade aj príjemný pocit, keď sa po nich prechádzate na boso.

Podlaha bez kompromisov v kvalite a životnosti

Kvôli vyššej cene drevených podláh sa však podstatne viac predávajú lacné laminátové podlahy s dekorom dreva ktoré sú od originálu na míle vzdialené nielen po estetickej stránke, ale aj kvalitatívnej. Kompromisy v kvalite s cieľom ušetriť na podlahe však vôbec nie sú nutné. Existujú cenovo dostupnejšie varianty drevených podláh – tkz. lamparkety – obdĺžnikové dielce z masívneho dreva.

Obrovská variabilita pri pokládke a životnosť cez 100 rokov

Lamparkety sú charakteristické tým, že sú bez pera a drážky, vďaka čomu sa dajú vyskladať do rôznych vzorov. Za nižšiu cenu v porovnaní s klasickými drevenými podlahami vďačia predovšetkým menšiemu rozmeru. Ich štandardná šírka je 60,65 a 70 mm, dĺžka od 350-600 mm (dĺžky sú väčšinou rovnaké, aby sa dali ukladať do rôznych vzorov), 14 mm hrúbka, ktorá umožňuje aj pokládku do priestorov s podlahovým vykurovaním. Dostatočne hrubé masívne parkety vydržia pri správnej údržbe niekoľko generácii – v prípade opotrebovania sa môžu opakovane prebrusovať. Počet brúsení navyše nie je limitovaný pero drážkou tak ako pri klasických drevených podlahách. Lamparkety sa dodávajú povrchovo neupravené – je potrebné ich prebrúsiť a naolejovať, prípadne nalakovať na mieste pokládky. Rovnako ako tradičné parkety sa k podkladu celoplošne lepia.

Lamparkety sú mimoriadne obľúbeným typom drevenej podlahy najmä v Taliansku a Španielsku, no dopyt po nich rastie aj v iných krajinách Európy – predovšetkým vďaka skvelému pomeru ceny pri zachovaní všetkých výhod drevených masívnych podláh.

Lamparkety – ako sa pohybuje cena?

Cena závisí predovšetkým od typu dreviny, rozmeru a požadovaného množstva. Obchod Woodpoint.sk dodáva lamparkety z exotických drevín. Druhy v ponuke: IPE, Cumaru, Jatoba, Sucupira, Doussie, Iroko, Garapa a biely dub. Výhodou exotických parkiet v porovnaní s tradičnými drevinami je vyššia tvrdosť (podlaha tak lepšie odoláva pádu predmetov a škrabancom. Napríklad IPE a Cumaru je až 3,5 násobne tvrdšie ako dubové parkety). Masívnu podlahu z týchto drevín nie je preto potrebné tak často renovovať – je oveľa odolnejšia s podstatne dlhšou životnosťou. Ďalším plusom je prirodzená farebnosť – exotické podlahy nie je potrebné umelo dofarbovať olejmi, sú prirodzene farebné. Ak si prajete svetlú podlahu s príjemnou škálou odtieňou od svetlej žltej až po bohatú zlatohnedú, tak zvážte drevinu Garapa. Lamparkety z Garapa 350 / 450 mm x 75 x 14 mm sú teraz v akcii len za 29 EUR s DPH.

Ak sa Vám páčia prirodzene tmavšie podlahy výbornou voľbou je IPE, juhoamerická drevina ktorá nemá konkurenciu v tvrdosti, hustote, životnosti, odolnosti a navyše jej úžasná kresba si získa každého. Aktuálna cena za IPE lamparkety – rozmer 14x60x350 mm je 36,50 EUR vrátane DPH.