Exotické drevo na podlahy aj na terasy

Exotické drevo sa v stredoeurópskych končinách rodilo pomaly a bolestne. Masovejšie sa začalo predávať až v koncom 90 rokov minulého storočia,

Cudzokrajné dreviny, ktoré sa dovážajú predovšetkým z Južnej Ameriky, Afriky a Ázie, sa u nás za posledné desaťročie udomácnili – čoraz častejšie zdobia domácnosti ale aj komerčné priestory. A nečudo. Majú veľa výhod oproti našim, aj keď skvelým drevinám ako je napríklad buk či dub.

Čoraz častejšie počujete z úst bežných ľudí ako si do nového bytu kúpili podlahu merbau, alebo sa pochvália masívnym stolom z repasovaného teaku či wenge nábytkom.

Presne tak, exotické drevo sa dostalo do širšieho povedomia vďaka tomu, že sa masovo začalo používať ako alternatíva drevených podláh z tradičných domácich drevín, a do veľkej miery si popularitu vyslúžilo vďaka dýhovaniu nábytku.

Exotické dreviny sú tiež top voľba materiálu na drevené terasy

cumaru vonku aj vo vnutri
cumaru vonku aj vo vnutri, zdroj: pinterest

Vystavené nepriazni počasia je exotika skvelým riešením pokiaľ sa rozhodnete pre drevenú terasu. Kvalitné dreviny ako napríklad IPE majú v exteriéri trvácnosť aj viac ako 50 rokov! to je podstatný rozdiel oproti terase z našej borovice alebo smreku, ktoré majú životnosť okolo 10 rokov. Rozdiel nie je v životnosti, ale aj v cene. Pokiaľ chcete kvalitný materiál, musíte si priplatiť – a to isté platí aj pre drevo. Najviac žiadané IPE sa môže okrem dlhej životnosti popýšiť aj ďalšími skvelými charakteristikami – vysokou hustotou, stabilitou a odolnosťou voči hnilobe, plesniam a drevokazným hubám. IPE je nádherné drevo, s výnimočnými parametrami hustoty, tvrdosti, životnosti a odolnosti, no má jedno malé mínus. Dopyt po ňom je taký veľký, že jeho cena stále stúpa. Preto veľa ľudí plánujúcich drevenú terasu hľadá cenovo dostupnejšiu alternatívu: veľmi solídnou náhradou je cumaru. Podobne ako ipe, aj cumaru je veľmi tvrdé a ťažké drevo, odolné voči hnilobe, plesniam a hubám. S ipe zdieľa aj zaradenie do 1. triedy životnosti (trvácnosť 50 rokov plus v exteriéri), je však podstatne lacnejšie.

Obe tropické dreviny, CUMARU aj IPE spoločne s teakom skvele odolávajú priamemu pôsobeniu vody. Preto sú vhodné nielen na terasy, ale zvlášť k bazénom, interiérovým, exteriérovým, aj k bazénom so slanou vodou. Vystavené zvýšenej vlhkosti a priamemu pôsobeniu vody nevyžadujú žiadnu extra starostlivosť.

Viac druhov exotických drevín ktoré sa používajú ako terasové dosky nájdete tu.

Drevo ktoré poteší každé oko

Exotika chytila ľudí za srdce nielen vďaka dlhšej životnosti, odolnosti či lepším mechanickým či fyzikálnym vlastnostiam, ale predovšetkým kvôli svojmu atraktívnemu, neopozeranému vzhľadu.

Skrátka lahodí oku – exotické drevo ponúka obrovskú škálu farieb v tmavším ale aj svetlejších odtieňoch. Prirodzené farby netreba žiadnymi farebnými nátermi „vylepšovať“. Krása exotického dreva najlepšie vynikne, ak mu doprajete náter transparentným voskovým olejom – vďaka nemu sa prirodzené farby decentne zvýraznia. Navyše na veľkých plochách s masívnou podlahou z exotického dreva môžete obdivovať nádhernú kresbu, ktorá je najkrajšou ozdobou interiéru.

vyber exotickych drevin
zdroj: upickhardwoodlumber.com

Exotické drevo na predaj:

Chceli by ste domov niečo výnimočné? Zaujala Vás podlaha alebo terasa z exotického dreva? Woodpoint.sk na predaj ponúka viacvrstvové a masívne podlahy z exotického dreva a tiež aj terasové dosky rôznych rozmerov a povrchových úprav. K dispozícii sú výrobky z drevín ako:

Doussie, Bubinga, Americký dub, Americký orech, Cumaru, Americká čerešňa, Garapa, Ipe, Iroko, Jatoba, Massaranduba, Mutenye, Movigui, Tauari, Padouk, Sucupira, Barmský teak či Wenge a mnohé ďalšie.

Dopyty, a žiadosti o cenové ponuky posielajte na info@woodpoint.sk