Dub červený: cenovo dostupná, tvrdá drevina ktorá skvele ladí s akýmkoľvek interiérom

quercus rubra detailPrednosťou duba červeného (botanický názov Quercus rubra) je sýtejšia farba ako u príbuzných druhov. Vyznačuje sa načervenalo hnedou farbou. Má menej výraznú kresbu ako dub biely (quercus alba), aj keď sa naň dosť ponáša. Farebne aj kresbou pôsobí skôr decentne, takže výborne ladí s akýmikoľvek farbami a vzormi zvyšku interiéru.

Jadrové drevo má červenkasto hnedú farbu, beľové drevo je bledohnedej farby a nie vždy sa dá spoľahlivo odlíšiť od jadrového. Beľové drevo však nie je považované za vadu. Vlákna sú obvykle priame, so stredne hrubou až hrubou a nerovnomernou textúrou. Charakteristická je tiež vysoká pórovitosť.

Výskyt

Dub červený je veľmi rozšírený na severovýchode USA a v juhovýchodnej Kanade. Listnatý strom dosahuje výšku okolo 18-21 m a s priemerom kmeňa od 50-100 cm. Zaujímavosťou je, že sa dožíva 300 – 500 rokov.

Vďaka jeho rozšíreniu v severnej časti amerického kontinentu mu prischol názov „nothern red oak“ (pod týmto názvom je známy najmä v USA a Kanade). Jeho príbuzný druh – Q. falcata je známy ako „southern red oak“ alebo Spanish oak (s výskytom na juhu Spojených štátov).

dub cerveny bez povrchovej upravy
dub červený bez povrchovej úpravy

 

Charakteristika

Jedná sa o drevo s vysokou tvrdosťou (tvrdosť je podľa Janka škály 1 220 lb). Hustota po vysušení na 12% dosahuje 700 kg/m3. Suší sa pomaly. V procese sušenia, či už nna vzduchu alebo v sušičke je potrebné tejto drevine venovať zvýšenú pozornosť, aby nedošlo k vzniku nežiaducich trhliniek a prasklín. Drevo je stredne pevné, ale dobre sa ohýba. Horšie známky už dostáva za životnosť, nakoľko zle odoláva drevokazným škodcom. Preto je vhodné použitie v interiéroch, kde je chránené pred vlhkosťou a škodcami.

Použitie

Tento druh sa veľmi hodí na podlahy a interiérovú stolárčinu, vyrábajú sa z neho tiež dekoratívne dyhy.

Predaj a cena

Investorov istotne poteší skutočnosť, že dub červený patrí k cenovo dostupným drevinám – je lacnejší ako príbuzný dub biely.

Internetový obchod Woodpoint.sk ponúka dub červený na predaj v troch rôznych spracovaniach: ako masívnu podlahu, ako dvoj a trojvrstvovú podlahu. Cena za m2 napríklad dvojvrstvovej podlahy začína na bezkonkurenčných 43,50 € (šírka 90-100 mm, hrúbka 11 mm). Atraktívne pôsobiaca veľkorozmerová podlaha so šírkou 140 mm a hrúbkou 19 mm (z toho nášľapná vrstva až 4mm) môže byť Vaša už za 72 € / m2.

Masívna drevená podlaha vychádza pri šírke 140 mm a hrúbke 20 mm o podstatne výhodnejšie 49 € / m2. Tu však treba počítať s ďalšími nákladmi na povrchovú úpravu (nakoľko masívnu drevenú podlahu dodávame bez povrchovej úpravy).

podlaha dub am v kupelni

obr. zdroj:  woodworkerssource.com, hullforest.com