Drevo Iroko: štýlové a trvácne riešenie pre exteriér aj interiér

Iroko (Chlorophora excelsa), obchodované tiež pod názvom Kambala je kvalitné drevo ktoré je doma v západnej a centrálnej Afrike.

Jemné tóny elegantnej zlatohnedej s pôsobivou kresbou v kombinácii s vysokou odolnosťou voči poveternostným podmienkam predurčujú tento materiál na exteriérové použitie – drevené fasády, ploty, terasy, záhradný nábytok, vonkajšie stavebné konštrukcie, stavbu lodí a člnov. Často sa používa ako lacnejšia náhrada teaku (Tectona grandis), preto sa Iroko tiež alternatívne (a nebudeme si klamať, najmä za účelom podpory predaja) nazýva aj „africký teak“.

Iroko je ideálne pre tých ktorí chcú veľmi odolné drevo s prirodzene bledším sfarbením.

Táto dobre udržateľná africká drevina má široké uplatnenie nielen vonku, ale aj v interiéroch – s obľubou sa používa na podlahy, schody a tiež v interiérovej stolárčine.

Vzhľad

iroko-material

Jadrové drevo je zlatohnedej farby, ktorá postupom času a vzduchu viac tmavne so svetlými žilkami ktoré vynikajú predovšetkým na tangenciálnom reze. Jadrové drevo sa dá spoľahlivo odlíšiť od beľového, ktoré je svetložltej až žlto bielej farby. Priebeh drevných vlákien je nepravidelný, čo sa ukazuje a radiálnom reze ako pruhovaná kresba a na tangenciálnom ako figurálna kresba.

Iroko má veľmi dobre viditeľné letokruhy. Či už sa rozhodnete pre IROKO ako materiál do exteriéru alebo interiéru – výsledný produkt po ošetrení olejom svoj v stredoeurópskych končinách neopozeraný tropický pôvod rozhodne nezaprie.

Iroko si môžete zakúpiť v internetovom obchode Woodpoint.sk ako terasové dosky, fasádny obklad, masívnu podlahu (okrem hrúbky 20 mm je k dispozícii aj 14 mm hrúbka vhodná aj na podlahové kúrenie) prípadne ako viacvrstvovú podlahu.

Iroko terasa

Iroko drevená masívna podlaha

Iroko dvojvrstvová podlaha s povrchovou úpravou

Materiál dodávaný obchodom Woodpoint je vo výbornej kvalite FAS, minimum 90 % dosiek s čistým drevom bez bele, prasklín, výrobných či iných vád.


Trvanlivosť a vlastnosti
Jadrové drevo je veľmi odolné – radí sa do triedy trvácnosti I-II, čo znamená že trvanlivosť v exteriéri (nechránené pred dažďom a snehom) bez impregnácie je minimálne 25 rokov. Po ošetrení olejom sa trvácnosť ešte viac predlžuje. Beľové drevo na rozdiel od jadrového nie je odolné (trieda V) a je náchylné k napadnutiu drevokazným hmyzom.

Iroko má hustotu okolo 650 kg/m3 pri vysušení na 12 %. Schne pomerne dobre a rýchle, po vysušení je už tvarovo stabilné s nízkou tendenciou k deformáciám.

iroko_p

Ošetrenie povrchu
Drevo Iroko obsahuje tiež vo vode rozpustné zložky. Ošetrenie s produktmi na báze vody môže spôsobiť biele škvrny. Na terasové dosky a fasádne obklady z iroka sa odporúča používať nerezové skrutky a spojovací materiál, treba sa vyhnúť akémukoľvek kontaktu so železnými predmetmi, nakoľko tie môžu korodovať a vytvárať na povrchu dreva čierne bodky a škvrny.

Info pre profesionálov:

Hustota 650 kg / m3 pri zostatkovej vlhkosti 12%
Tangenciálne zosychanie 5,40%
Radiálne zosychanie 3,50%
Janka tvrdosť 1260 v lb
Trvácnosť ***** (1-2. trieda)
Stabilita stredne stabilné
Odolnosť voči hubám odolné až veľmi odolné
Odolnosť voči škodcom napádajúcim suché drevo odolné
Odolnosť voči drevokazému hmyzu jadrové drevo odolné
Pevnosť v ohybe 87 N / mm²
Modul pružnosti 12840 N / mm²
Pevnosť v tlaku (rovnobežne s vláknami) 54 N / mm²
Pevnosť v šmyku 12,4 N / mm²