Drevené podlahy: cena závisí od viacerých faktorov

Internetový obchod Woodpoint.sk ponúka výber kvalitných štýlových drevených podláh z exotického dreva vo viacerých prevedeniach – ako masívne drevené podlahy a viacvrstvové podlahy.

Viacvrstvové podlahy pozostávajú z niekoľkých zložiek. Horná nášľapná vrstva o hrúbke je tvorená exotickým drevom podľa výberu klienta. V ponuke sú rôzne dreviny z Južnej Ameriky, Afriky a Ázie.

Vrchná vrstva výrobku zaručí nenapodobiteľný vzhľad a eleganciu drevených podláh, pričom umožní opakované prebrúsenie – v závislosti od hrúbky nášľapnej vrstvy a potrebe hrúbky prebrusu približne 3 až 4 krát. Pod vrstvou exotického dreva sa ukrýva vysokokvalitná brezová preglejka ktorej úlohou je poradiť si s výkyvmi vlhkosti a teploty v interiéri, kde je podlaha položená. Trojvrstvové podlahy majú ešte navyše tenkú, 2 mm vrstvu korku, ktorá tlmí kročajový hluk.

Viacvrstvové vs. masívne drevené podlahy

Multilayer: perfektná stabilita

Veľkou výhodou viacvrstvových podlahových krytín je okrem podstatne lepšej ceny (v porovnaní s masívom ušetríte až 20-30 % nákladov kúpnej ceny) aj vyššia stabilita takejto podlahy, ktorú zabezpečuje brezová preglejka. Tá je až o dve tretiny vyššia ako pri drevených podlahách z masívu. V neposlednom rade poteší tiež skutočnosť, že viacvrstvové drevené podlahy sa dodávajú už povrchovo upravené – siedmymi vrstvami UV laku, takže investor ušetrí nemalé finančné prostriedky ktoré by musel inak vynaložiť na prebrúsenie a lakovanie podlahy z masívu.

Dlhšia životnosť masívu a lepšia možnosť opravy v prípade poškodenia

Masívne drevené podlahy napriek vyšším počiatočným nákladom majú množstvo výhod. Predovšetkým dlhšiu životnosť, v závislosti od druhu dreviny. V obchode Woodpoint.sk nájdete pri každom produkte v podrobnom popise aj informáciu o triede životnosti. Dreviny zaradené do triedy 1 majú najdlhšiu trvácnosť – pokiaľ sú chránené pred nepriazňou počasia, majú trvácnosť vyše 50 rokov (do tejto kategórie sa zaraďujú dreviny Cumaru, Ipe, Padouk, Afzelia, Teak…). Pri pravidelnom ošetrovaní podlahy kvalitnými olejmi či lakom sa životnosť ešte viac predĺži.

Smelo sa tak dá povedať, že masívna drevená podlaha z tvrdých exotických drevín zaradených do 1. triedy životnosti vydrží pri správnej údržbe niekoľko generácii.

ipe vnutri aj vonku
drevina IPE (1. trieda životnosti) použitá vo vnútri aj vonku

 

Navyše masív umožňí na rozdiel od viacvrstvových podláh jednoduchú opravu v prípade škrabancov či zničenej podlahy – počet možných prebrusov je vďaka hrúbke masívnej podlahy (štandardne 20 mm) je podstatne vyšší a je limitovaný iba hrúbkou dosky (reálne po pero drážku). Niektorí klienti však požadujú podlahu menšej hrúbky – napríklad 14 mm z dôvodu, aby sa neznížila účinnosť podlahového vykurovania. Woodpoint.sk príjma objednávky aj na neštandardné rozmery, pred objednávkou je však potrebná konzultácia.

Od čoho závisí cena drevenej podlahy?

Na trhu je nespočetné množstvo drevených podláh od tisícok výrobcov. Jednotlivé produkty sa však podstatne líšia kvalitou a cenou – tá sa môže pohybovať od pár eur za m2 až po vyše sto eur za m2.

Čím je daný tak vysoký rozdiel v cene?

Druh dreviny

V prvom rade, nie je drevo ako drevo. Tuzemské dreviny sú mäkššie a zďaleka sa nechytajú na parametre exotických drevín predovšetkým čo sa týka tvrdosti, hustoty a odolnosti voči ničivým organizmom a oderom. Tvrdšie dreviny majú tendenciu pomalšie rásť, čo ich robí vzácnejšími a preto aj drahšími. Vyššie počiatočné náklady sa však rýchle vrátia, lebo majú niekoľkonásobne dlhšiu životnosť a odolnosť ako mäkké dreviny.

Navyše široká škála farieb exotických drevín a podstate zaujímavejšia kresba sa podpisujú pod vyšším dopytom a tým pádom aj vyššou cenovkou. Treba tiež vziať do úvahy, že pri predaji európskych drevín netreba platiť drahú prepravu a clá, čo sa tiež odzrkadľuje na ich nižšej cene. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím má drevina lepšie parametre tvrdosti, životnosti, hustoty a zosychania, tým bude nákladnejšia.

Druh dreviny je teda jedným zo základných parametrov, ktoré majú vplyv na výslednú cenu drevenej podlahy, zďaleka však nie je jediným faktorom.

obývačka, podlaha wenge
obývačka, podlaha wenge

 

wenge
Wenge

 

podlaha Doussie
podlaha Doussie

 

Výrobca / značka

Výška ceny tiež závisí od konkrétneho výrobcu – spoločnosti ktoré investujú prostriedky do reklamy, marketingu a drahých showroomov musia tieto náklady rozpočítať do každého predaného m2. Klient tak pri kúpe takejto podlahy platí okrem ceny výrobku aj premrštené režijné náklady. Pritom ušetriť sa dá aj pri nezmenenej kvalite veľmi jednoducho – stačí menší prieskum trhu a porovnanie cien. Vyžiadaním cenových ponúk zistíte, že cena za tú istú drevinu sa môže líšiť až o 30 %.

Ušetriť sa dá aj akciami

V prípade akciovej ponuky máte jedinečnú príležitosť kúpiť kvalitnú podlahu za zlomok pôvodnej ceny. Najčastejšie sa jedná o výpredaj skladových zásob či dosky menších rozmerov. Sledujte náš blog, aby ste boli informovaný o nových akciách.

Typ drevenej podlahy

Ďalším faktorom, ktorý vplýva na cenu je typ drevenej podlahy – predávajú sa ako parkety, mozaiky, dosky a tie môžu byť troj, dvoj alebo jednolamelové.

Mozaiky sú najlacnejšie, vyskladané z drobných kúskov dreva – často zo zvyškov a z odpadového dreva, preto stoja len pár eur na m2.

Parkety pozná každý – sú poskladané z menších kusov dreveného materiálu, majú dlhú životnosť – vydržia desaťročia a dobre sa renovujú. Nájdete ich v starších domoch a bytoch.

Aktuálne najžiadanejším druhom drevenej podlahy do moderných interiérov sú jednolamelové podlahy. Oproti lacnejším viaclamelovým majú tú výhodu, že takáto podlaha sa môže voľne hýbať, každá doska tak ako potrebuje (zmena rozmerov vplyvom zmeny vlhkosti a teploty v interiéri). Umelo zlepená veľkoplošná viaclamela na spoločnom nosiči časom môže vytvárať medzery okolo susedných viaclamelových dielov, čím sa naruší celková estetika podlahy plus umelé prerušenie spoja na konci nosiča tiež narušuje celkový dizajn.

jednolamelová podlaha sucupira v jedálni
jednolamelová podlaha sucupira v jedálni

 

Rozmer: za väčšie rozmery sa pripláca

Na cenu jednolamelovej podlahy vplýva aj ich rozmer – väčšie rozmery (šírka, dĺžka) sú drahšie ako malé rozmery. Napríklad ak by ste si z obchodu Woodpoint.sk vybrali masívnu podlahu cumaru o hrúbke 20 mm, šírka 100 mm by Vás stála 47 € / m2, pri šírke 120 mm by bola cena 51 € / m2 a 140 mm by podlaha vyšla na 57 € / m2. Zvlásť vo väčších priestoroch krajšie krajšie ukáže podlaha väčších rozmerov.

schodisko_cumaru
schodisko a podlaha svetlé (žlté cumaru)

 

obývačka, cumaru masív
obývačka, cumaru masív

 

Úprava hrán: V drážka je za príplatok

Na cenu drevenej podlahy vplýva aj úprava hrán. V zásade máte na výber dve možnosti – pravouhlé hrany alebo „V“ drážku – teda priznanú škáru alebo skosenú hranu. Pri pravouhlých hranách jednotlivé dosky do seba dokonale zapadnú a nevytvárajú žiadnu škáru. Pri skosenej hrane dve dosky ktoré sú spojené pero drážkou vytvoria na spoji veľmi decentné „véčko“ – výhodou tohto riešenia je, že napúčanie a zosychanie dreva sa týmto spôsobom dokonale zamaskuje. Ešte výhodnejšia je V drážka pri podlahách ktoré sa dodávajú už s povrchovou úpravou – v takom prípade sa prípadne výškové rozdiely jednotlivých dosiek spôsobené nerovným podkladom nebrúsia a tým pádom opticky vyzerá podlaha so skosenou hranou lepšie ako s pravouhlou hranou.

Jednolamelové drevené podlahy sú jednoznačnou voľbou pre veľké priestory – je to z dôvodu, že unikátna kresba a farba každej dosky rozbije monotónnosť priestoru, zároveň prináša do miestnosti unikátny dizajn a záujem návštevníkov. Kvalitná drevená podlaha je najväčšou ozdobou miestnosti kvôli veľkej ploche, ktorú zaberá. Každá jedna doska je unikátnym dielom prírodného umenia s vlastnou kresbou a farbou. Keď k tomu pridáte skutočnosť, že existujú stovky druhov domácich a exotických tvrdých drevín (pričom každá má svoju jedinečnú farbu štruktúru a charakteristiky) to samo o sebe zaručuje, že inštalácia každej drevenej podlahy je nenapodobiteľná a jediná svojho druhu.

obrázky zdroj: www.houzz.com