Drevené ploty sa používajú po stáročia a v obľube zostávajú aj dnes. Kvôli prírodnému, estetickému vzhľadu, sú často uprednostňované pred hliníkovými, kovovými, betónovými či plastovými plotmi. Nie všetky typy dreva sú rovnaké a nie všetky sú vhodné ako oplotenie. Najvhodnejšie drevo pre Váš plot závisí od požiadaviek na životnosť, vzhľad (farbu, kresbu dreva), odolnosť voči hnilobe, hubám, plesniam a v neposlednom rade aj od rozpočtu. Aké sú možnosti drevených plotov?

Ploty z mäkkých drevín
K často používaným materiálom na výrobu plotových dosiek patrí smrek či borovica. Ich výhodou je dobrá dostupnosť, množstvo rôznych profilov a nižšia obstarávacia cena. Daňou za nižšiu počiatočnú investíciu je krátka životnosť. Napríklad smrek sa radí do 4 triedy trvácnosti čo v exteriéri predstavuje 5-10 rokov. Ploty z mäkkých drevín teda začínajú pomerne rýchlo praskať a práchnivieť. Potom je potrebné plot vymeniť, ak si teda neprajete aby vyzeral takto:

Moderné sú ploty z tvrdých exotických drevín
Čoraz vyšší dopyt po dreve ktoré skvele vyzerá, odoláva hnilobe a rozkladu nahráva tvrdým drevinám. Ak ste zástancom tuzemských drevín, najlepšou voľbou je dub. Má niekoľko násobne dlhšiu životnosť v porovnaní s mäkkým drevom (radí sa do 2. triedy životnosti čo v exteriéri predstavuje 15-25 rokov) a oveľa lepší vzhľad. Dub ako oplotenie sa dodáva v nižšej triede kvality – štandardne sú povolené hrče, očká a tiež aj beľové drevo (s nižšou životnosťou ako jadrové drevo)
Ak hľadáte overenú kvalitu ktorá vydrží po desaťročia, voľba je jasná – moderné sú ploty z exotického dreva. Najdlhšiu životnosť spomedzi importovaných drevín v exteriéri má juhoamerické dreviny cumaru, ipe, massaranduba, z Afriky dovážaný červenohnedý padouk alebo medovohnedé iroko, tiež aj ázijský teak či merbau (životnosť všetkých spomínaných drevín bola testovaná v kontakte so zemou a je v exteriéri bez napúšťania olejom minimálne 25 rokov). Reálne, keď tieto dreviny nie sú v kontakte so zemou je životnosť dlhšia ako tri desaťročia. Životnosť konkrétneho druhu dreva je veľmi dôležitým faktorom pri výbere materiálu pre exteriér. Zvlášť nekryté terasy, fasády a ploty ktoré sú plne vystavené dažďu, snehu a ľadu majú predĺžené doby dokým vyschnú. Mokré drevo rýchlejšie podlieha hnilobe a práchnivie. Vyššie spomínané druhy exotického dreva odolávajú rozkladu viac ako tri desaťročia bez toho, aby ste ich museli pravidelne olejovať (ak Vám neprekáža šednutie dreva).




Investor, ktorý sa rozhodne pre plot z mäkkého dreva tak musí vymeniť práchnivejúci plot približne 4 krát dokým vymení plot investor ktorý si vybral exotické drevo z 1. triedy životnosti. V konečnom dôsledku vinou „úspory plynúcej z lacného materiálu“ sa musí v dlhodobejšom horizonte investovať viac prostriedkov na opätovnú montáž, demontáž a nový materiál.
Navyše, ploty z exotického dreva je potrebné olejovať iba v prípade, ak si investor želá zachovať pôvodnú farbu čo najdlhšie. Miesta, ktoré sú väčšinu dňa v tieni, vyžadujú len minimálnu údržbu – raz za niekoľko rokov preolejovať. Častejšiu údržbu vyžaduje plot ktorý je na slnečnej strane.
V neposlednom rade, ploty z exotického dreva ponúkajú okrem trvácnosti aj výnimočný vzhľad – nádherné prírodné farby podľa typu dreviny aj bez farbenia olejom (napr. cumaru žltohnedé, ipe čokoládovo hnedé, massaranduba a červené cumaru červenohnedé, iroko teplé odtiene hnedožltej, padouk sýto červený) Exotické dreviny sú na rozdiel od tuzemských drevín typické minimálnym výskytom hrčí, a to aj bez triedenia.

Páčia sa Vám ploty z exotického dreva? Vyžiadajte si cenovú ponuku - opíšte požiadavky na Váš plot - preferované dĺžky plotových dosiek a druh dreva.
Na záver zopár tipov na montáž:
- používajte vždy nerezové skrutky od kvalitných výrobcov.
- Dodržiavajte medzery medzi plotovkami minimálne 5-8 mm, čo umožní doskám prispôsobiť sa aktuálnej vlhkosti pri zmene počasia
- Pri montáži nechať od zeme alebo vodorovného povrchu aspoň 5 cm medzeru
- Pravidelným olejovaním dosiahnete lepší vzhľad plotu a predĺžite pôvodnú farbu dreva.