Cumaru terasa ako lacnejšia alternatíva Ipe

Cumaru terasa je trvácna, s krásnou kresbou ktorá sa v mnohom vyrovná drahšiemu Ipe. Vďaka skvelým parametrom hustoty, tvrdosti a životnosti je cumaru jednou z najkvalitnejších a najobľúbenejších drevín sveta ktorá sa využíva na terasy, fasády ale aj na interiérové podlahy.

Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma najžiadanejšími terasovými doskami? Cena…

Bežná trhová cena Ipe terasových dosiek so strednými (1800 a 2150 mm)a dlhými doskami (2450 -6000 mm) sa pohybuje od 125 – 150 € / m2 s DPH v závislosti od rozmerov, predovšetkým dĺžok a šírky, ale aj od typu spoja. Náklady na cumaru stredné a dlhé dosky  sú približne o 30 % nižšie – bežná cena je od 97-120 € / m2.

Obe dreviny však môžete mať výrazne lacnejšie, pokiaľ si terasu vyskladáte z krátkych dĺžok 900-1500 mm – Ipe terasové dosky s krátkymi dĺžkami kúpite od 71 € / m2 a cumaru od 53 € / m2.

CUMARU TERASOVÉ DOSKY

Cumaru Amarelo terasové dosky
Cumaru amarelo (žlté) terasové dosky

IPE TERASOVÉ DOSKY

IPE terasové dosky
IPE terasové dosky

Oba druhy – IPE aj CUMARU pochádzajú z Južnej Ameriky, najrozšírenejšie sú v Brazílii, Peru a Bolívii.

Cumaru s botanickým názvom Dipteryx odorata (alebo žlté cumaru) je drevina s vysokou hustotou (1070 kg/m3), ktorá dokonca v tomto dôležitom parametri prekonáva nákladnejšie IPE (s 1050 kg / m3). Navyše cumaru sa nachádza v rebríčku hustoty drevín na prvom mieste. Pozrite si graf nižšie:

hustota_drevin

Čo sa týka tvrdosti, tiež sú porovnateľné – cumaru s tvrdosťou podľa Janka škály 3540 lb a Ipe 3680 lb. Tvrdosť a hustota sú teda takmer identické, uvedeným parametrom tvrdosti, hustoty a pevnosti sa ani len zďaleka nepribližuje ani jedna európska či severoamerická drevina.

Vysoká odolnosť voči škrabancom

Neskutočná tvrdosť cumaru aj ipe predurčuje oba materiály na terasy s vysokou pešou premávkou, obe dreviny skvele odolávajú škrabancom a preto sú vhodné pre ľudí s aktívnymi malými deťmi či majiteľov psov.

Dlhá životnosť: terasa bude pri pravidelnej údržbe slúžiť dlhšie ako 50 rokov

Čo je však najdôležitejšie, obe sa vyznačujú extrémne dlhou životnosťou, zaraďujú sa do prvej triedy životnosti.

Trvácnosť sa testuje tak, že jadrové drevo sa vloží do zeme aby bolo vystavené drevokazným hubám a termitom. Dreviny v prvej triede životnosti vydržia vložené v zemi viac ako 25 rokov, nad zemou viac ako 40 rokov. V skutočnosti je však životnosť týchto drevín dlhšia ako všeobecný odhad platný pre túto triedu. Cumaru vydrží aj bez chemického ošetrenia v exteriéri viac ako 30 rokov. Pokiaľ použijete kvalitný olej a terasu budete každoročne ošetrovať, životnosť predĺžite na viac ako 50 rokov.

Cumaru žlté terasa montáž na skrutky
Cumaru žlté terasa montáž na skrutky

Ipe je stabilnejšie

Ipe a cumaru sa však líšia stabilitou. Pokiaľ investujete do ipe, môžete si byť istý tým, že drevo bude maximálne stabilné aj keď použijete 100 % skrytý spoj. Pri cumaru je lepšie stabilitu terasy poistiť priamym spojom.

Drevená terasa IPE spoj na klipy

Vzhľad

Obe dreviny majú nádhernú kresbu a hnedú farbu aj keď ipe oveľa sýtejšiu. Farba ipe sa pohybuje v škále od čokoládovohnedej cez stredne hnedú, svetlejšie odtiene hnedej až po olivovo hnedú. Cumaru terasa je svetlejšia – s odtieňmi hnedej, hnedožltej až červenohnedej. Pri výbere cumaru treba počítať s tým, že farebné rozdiely jednotlivých dosiek sú výraznejšie ako pri ipe. Rezivo je často pruhované čím pripomína teak a preto sa cumaru často nazýva aj Brazílsky teak.

Pokiaľ sa Vám páčia vlastnosti cumaru, no preferujete sýtejšiu hnedú farbu terasy, skvelú alternatívu ponúka tkz. tmavé (nazývané aj červené) cumaru (Dipteryx magnifica) s odtieňmi hnedej a hnedočervenej, krásnou kresbou, vysokou tvrdosťou a najvyššou hustotou (dokonca o niečo vyššou, ako klasické cumaru – Dipteryx odorata). Cena červeného cumaru je však o niečo vyššia – začína na 80 € / m2.

Červené cumaru terasové dosky – neviditeľný spoj na klipy
Terasové dosky cumaru žlté

Rozdiel je aj v povrchu – na dotyk je ipe hladšie, cumaru má podstatne drsnejší povrch.

Porovnávajúc oba druhy, cumaru vychádza podstatne lacnejšie ako Ipe. Hlavný rozdiel je v cene, ktorá hrá v prospech cumaru, ipe zase víťazí v stabilite, sýtejšej hnedej farbe a v hladšom povrchu. Hustota, tvrdosť a životnosť sú veľmi porovnateľné.