Cumaru: exotika so skvelým pomerom kvality a ceny

Toto juhoamerické exotické drevo, latinským názvom Dipteryx spp vyniká mimoriadnou tvrdosťou a odolnosťou. Dováža sa predovšetkým z Brazílie, Peru a Bolívie (prirodzene sa však vyskytuje aj v strednej Amerike) a dá sa smelo povedať, že je sa používa ako prvá alternatíva k podstatne drahšiemu Ipe, a to vďaka svojim výnimočným vlastnostiam, o ktorých si v článku povieme viac.

Cumaru sa delí do dvoch farebných skupín:

  • svetlé, tkz žlté cumaru známe tiež ako Brazilský teak (štandardne sa označuje ako „cumaru“)
  • tmavé známe ako červené cumaru

Aj keď sa tmavá verzia častejšie používa na terasy (vzhľadom sa podobá na Ipe), obe aj svetlé, aj tmavé cumaru krásne vyniknú na interiérových podlahách.

Rozdiel ilustrujú nižšie uvedené obrázky:

Rozdiel medzi žltým a červeným cumaru
Červené cumaru podlaha povrchová úprava transparentný voskový olej

 

Žlté cumaru povrchová úprava lak

 

Čerstvo narezané a povrchovo neupravené drevo vonia po vanilke, ktorá sa zvýrazní po umytí čistou vodou. Príjemná vôňa sa však stráca povrchovou úpravou, keď sa zatvoria póry dreva.

Strom

Kvitnúci strom dorastá do výšky okolo 25-30 m s priemerom kmeňa cca 1-1,5m. Pre zaujímavosť: fazuľovité plody „tonka“ majú silnú arómu a používali sa ako náhrada za vanilku či ako prímes do parfémov. Dnes sa pre získanie lepšej arómy pridávajú do tabaku.

Vzhľad

Obľúbená juhoamerická drevina ponúka okrem krásnej kresby aj nádhernú farbu v odtieňoch od žltohnedej, zlatohnedej, cez červenohnedú až po hnedú farbu. Cumaru obľubujú aj interiéroví dizajnéri, ktorí ho používajú všade tam, kde chcú docieliť teplé tóny hnedej.

Ak chcete bledšiu hnedú podlahu, zvoľte žlté cumaru, pokiaľ sa Vám páčia tmavšie podlahy, s červenskastým odtieňom, Vaše predstavy naplní červené cumaru, ktoré skvele vyzerá v kombinácii s čistým bielym, či tmavohnedým nábytkom a doplnkami.

Vlákna sú prevažne poprepletané so strednou textúrou a miernou olejovitosťou vlnité ale aj priame. Kresba viac vynikne po aplikácii oleja či laku, no pre zachovanie prirodzenejšieho povrchu odporúčame olejovanie.

Postupom času, najmä pri vystavení silnému slnečnému žiareniu môže dôjsť k miernej zmene farby podlahy a k nadobudnutiu šedej patiny, rovnaký vplyv má na toto drevo voda. Prirodzenému šednutiu sa dá zabrániť olejovaním. Výhodou je, že drevo je takmer bez uzlov, čo je vítané najmä v podlahárčine.

 

Charakteristika

Jedná sa o jednu z najtvrdších drevín na svete (tvrdosť podľa Janka škály až 3540 lb). V porovnaní s dubom je približne dva a pol krát tvrdšie.

Výborné známky získava aj v odolnosti voči poveternostným vplyvom, drevokazným škodcom a to aj takým, ktoré napádajú vysušené drevo, vďaka čomu sa radí medzi extrémne trvácne dreviny. Drevo je tiež husté, pri vysušení na 12 % má okolo 1070 kg / m3. Ak by sme cumaru porovnávali s podstatne drahším Ipe, zistili by sme, že má veľmi podobné základné charakteristiky, čo sa týka hustoty, cumaru dokonca vedie. Hustota Ipe je pri zostatkovej vlhkosti 12% približne 1050 kg/m3 a Janka tvrdosť je 3680 v lb.

Tip na čítanie: Cumaru terasa vs drahšie Ipe. Aké sú rozdiely?

Cumaru je náchylné na vznik praskliniek, najmä materiál sušený na vzduchu. Toto negatívum sa značne eliminuje pri kvalitnom vysušení v sušičkách. Najlepšiu stabilitu v interiéroch dosahuje pri vysušení na 9 %-10 %. Po vysušení je pomerne stabilné. Tangenciálne zosychanie 7,9 % a radiálne je 5,5 %.

Ďalším znakom je chlpatenie povrchu dreva, ktorý je výsledkom počiatočného postavenia vlákien. To sa však dá ľahko vyriešiť navlhčením a následným prebrúsením povrchu (odporúčajú sa dva brusy) a olejovaním. Podobne sa „chlpatí“ aj náš dub.

Využitie

Používa ako v exteriéroch – najmä terasy či obklady, tak aj v interiéroch.

terasa_cum

Vyrábajú sa z neho nádherné dvere, okná, schody, obloženia stien, stropov, používa sa na výrobu nábytku, no najväčšie uplatnenie si našiel v podlahárskom biznise.

Podlahy sa predávajú ako masívne parkety alebo ako masívne dosky. Najčastejšie sa jedná o drevené vlysy širších formátov 100 mm, 120 mm a 140mm o hrúbke 20 mm.

V internetovom obchode Woodpoint.sk máte možnosť zakúpiť si vlysy najžiadanejších šírok – 100,120 a 140 mm o hrúbke 14 mm (ktorá je vhodná aj na podlahové kúrenie) alebo o hrúbke 20 mm

Cumaru tiež dodávame ako viacvrstvovú podlahu – dvoj a tvojvrstvovú lepenú podlahu s nášľapnou vrstvou 3, prípadne 4 mm, ktorá sa vyznačuje ešte lepšou stabilitou v porovnaní s masívnou podlahou.

Cena

V závislosti od rozmerov sa cena masívnej podlahy pohybuje od 47 EUR až do 57 EUR pre širšie vlysy.