Africký padouk: príťažlivé drevo s výnimočnou stabilitou

Ak hľadáte výrazné drevo do interiéru či exteriéru, padouk by ste z užšieho výberu nemali vynechať. Áno, jeho typická červenohnedá farba je 100 % prírodná, aj keď mnohí tomu nechcú uveriť! Africký padouk (medzi ktorý sa radí viac druhov – Pterocarpus spp.) nepriťahuje pohľady iba kvôli výraznému sfarbeniu ale aj vďaka pútavej kresbe – tá zostane, aj keď sa farba dreva postupne mení. Pre drevo je charakteristická vysoká fotosenzitivita.

Najvýraznejšie, žiarivé oranžovočervené odtiene má po narezaní. S postupom času pôsobením svetla viac tmavne. V interiéri postupne nadobudne tmavo červenohnedú až fialovo hnedú farbu s tmavšími pruhmi. Má stredne hrubú textúru s pomerne veľkými pórmi a prirodzeným leskom. Vlákna smerujú prevažne priamo, občas striedavo. Africký padouk je veľmi dobre odoláva hnilobe, termitom a inému hmyzu. Má výnimočne dlhú životnosť – radí sa do 1. triedy životnosti – teda k drevinám ktoré najdlhšie vydržia v exteriéri bez hnilobných procesov. Minimálna životnosť v exteriéri, plne vystavené poveternostným vplyvom, bez olejovania je 25 rokov.

Padouk africký – bez povrchovej úpravy

Využitie Padouku v exteriéri aj interiéri

Toto drevo je veľmi obľúbené medzi dizajnérmi kvôli unikátnej farbe a dekoratívnej kresbe. Má široké využitie predovšetkým v v exteriéri – ako decking, fasádny obklad, oplotenie či exteriérový nábytok. V Afrike sa používa na výrobu poľnohospodárskeho náradia a na výrobu člnov a vesiel. Používa sa tiež na výrobu dýh, exkluzívneho nábytku, a vďaka mimoriadnej odolnosti voči oderu je z neho výborný materiál aj na vysoko záťažové interiérové podlahy, ktoré navyše aj skvele vyzerajú!

Padouk podlaha je dostupná aj v eshope Woodpoint.sk ako masívna jednolamelová podlaha s hrúbkou 15 mm alebo 20 mm, v šírkach 90 mm alebo 120 mm. Masívna podlaha sa dodáva bez povrchovej úpravy, na mieste pokládky je nutné podlahu prebrúsiť a povrchovo upraviť aplikáciou oleja alebo laku. Olej ešte viac zvýrazní farbu a kresbu, pričom zachová prirodzenú štruktúru dreva – póry nie sú zaliate. Nevýhodou olejovej povrchovej úpravy je nutnosť podlahu raz za 3-5 rokov podľa potreby preolejovať. Lakovaná podlaha je oveľa odolnejšia, nevyžaduje tak častú renováciu povrchu ako olejovaná podlaha, no póry sú zaliate lakom a tak sa príjemný kontakt s drevom stráca. Navyše aj keď lak je odolnejší voči škrabancom, lokálne sa dá len ťažko ošetriť bez toho, aby oprava nebola vidieť.

Výhodou padouku je okrem iného aj vysoká tvrdosť. Oproti podlahám z dubu je až o 60 % tvrdší, takže stopy po opätkoch, páde ťažších predmetov sú menej viditeľné. Africký padouk je mimoriadne vhodný aj do priestorov s podlahovým kúrením kvôli svojej vynikajúcej rozmerovej stálosti (maximálna odporúčaná hrúbka masívnej podlahy na podlahové kúrenie je 15 mm). Na podlahové kúrenie je možné použiť aj dvojvrstvovú podlahu Padouk – s hrúbkou len 11 mm pre skvelé parametre tepelného odporu alebo 15 mm. Táto podlaha je tiež jednolamelová so šírkou lamely 100 alebo 120 mm a pozostáva z dvoch vrstiev – vrchná vrstva 3 mm hrubý Padouk povrchovo upravený olejom alebo UV lakom podľa želania klienta. Spodná vrstva je 8 alebo 12 mm hrubá brezová preglejka – priečne ukladané drevo vďaka ktorému dosahuje výrobok maximálnu možnú stabilitu. Dvojvrstvové podlahy sú oproti masívnym podlahám až o dve tretiny stabilnejšie.

Výnimočná stabilita ktorú oceníte najmä v exteriéri

Padouk patrí medzi najstabilnejšie druhy tvrdého dreva na svete. Z tohto dôvodu ich môžete bez obáv montovať aj na skrytý spoj na klipy – pri ktorom nie sú viditeľné skrutky ani klip. Terasa tak pôsobí čisto – nezdobia ju tisícky skrutiek a medzi doskami sa neuchytáva nečistota či listy. Padouk terasové dosky so skrytým, viditeľným alebo poloskrytým spojom si tiež môžete objednať cez Woodpoint.

Ak sa rozhodnete použiť padouk v exteriéri, mali by ste vedieť, že na priamom svetle pomerne rýchle bledne a dosky postupne chytia striebristo sivú patinu. Proces šednutia na priamom slnku v exteriéri sa dá spomaliť aplikáciou UV oleja. Viacerí ľudia si z neodvratného procesu šednutia ťažkú hlavu nerobia – skôr naopak – nevedia sa dočkať, dokým ich padouk zošedne. Striebristo sivé drevo nepôsobí rušivo a skvele sa kombinuje s inými prvkami v exteriéri.