Drevená terasa nielenže skvele vyzerá, ale zo stavebného či ekologického hľadiska nemá konkurenciu. Nečudo, že drevo láka čoraz viac investorov.
Na to, aby však terasa dobre vyzerala nielen tesne po montáži, ale aj po rokoch či dokonca desaťročiach, je nevyhnutné striktne dodržiavať isté zásady. Je dobré sa s nimi oboznámiť ešte pred objednaním materiálu. Keď je všetko prichystané na montáž, prípadné zmeny či výmena materiálu vyjde poriadne draho.
Nasledovný text popisuje, na čo si dať pozor v prípade, že sa rozhodnete realizovať terasu svojpomocne.
Výber dreviny
Terasu môžete mať z lacných domácich drevín ako je smrek alebo borovica (tie však v exteriéri dlho pekné nevydržia a po pár rokoch môže byť vďaka práchnivejúcemu lacnému drevu narušená aj samotná pevnosť terasy.
Oveľa vhodnejšie pre exteriérové použitie je tepelne upravené drevo známe ako Thermowood – ktoré má podstatne dlhšiu životnosť a lepšie parametre stability ako tepelne neupravené drevo. Cenovo sa však thermowood pohybuje na úrovni exotických drevín, ktoré majú dlhú životnosť, tvrdosť a odolnosť danú prirodzene, bez ďalších zásahov človeka.
Mimoriadne vhodné sú na terasy dreviny s vysokou tvrdosťou, odolnosťou voči vode a dlhou prirodzenou trvácnosťou v exteriéri ako napríklad IPE, Cumaru či Massaranduba.
Pri výbere dreva na terasu sa nezameriavajte len na vzhľad a estetickú stránku, oplatí sa tiež pozorne preštudovať aj vlastnosti jednotlivých drevín – nie je jedno, akú má vybraná drevina životnosť, odolnosť, tvrdosť, hustotu či hodnoty zosychania: všetky tieto vlastnosti sa totižto podpíšu pod funkčnosťou a vzhľadom Vašej terasy.
Hladký alebo drážkovaný profil?
Terasové dosky sa dodávajú buď s hladkým alebo drážkovaným profilom. Drážkovaný profil sa často označuje ako protišmykový, aj keď žiaden prieskum nepreukázal nižšie riziko šmyku pri drážkovanom profile. Skôr naopak, drážky poskytujú klzkým riasam a hubám množstvo zákutí pre nerušený rast, preto skôr odporúčame hladký profil. Viac o tom si môžete prečítať v tomto článku.
Typ spoja
Pred objednaním terasových dosiek sa budete musieť rozhodnúť, akým spôsobom sa budú dosky k podkladovým hranolom pripevňovať. Najkrajší je pohľad na „čistú“ drevenú terasu, ktorá nie je posiata stovkami hlavičiek nerezových skrutiek – to umožňuje tkz. 100 % skrytý spoj.
Nie všetky dreviny sú vhodné na 100 % skrytý alebo poloskrytý spoj, pre bezproblémové užívanie terasy odporúčame 100 % skrytý alebo poloskrytý spoj na terasové dosky Ipe, Padouk a Teak.
Odporúčané rozmery
Terasové dosky sa dodávajú štandardne o hrúbke 20, respektíve 22 mm. Pri tejto hrúbke si môžete byť istý pevnosťou a stabilitou Vašej súkromnej terasy. Pre verejné priestory a všade tam, kde je hustá pešia premávka – chodníky, terasy reštaurácií, ihriská…sa odporúčajú o niečo hrubšie terasové dosky – od 27 až do 35 mm.
Pri bežnej hrúbke 20 mm je vhodná šírka dosky od 90 až do 120 mm. Pri širších doskách (napr. 145 mm) treba počítať s tým, že sa bude viac prejavovať zosychanie a tvorba prasklín.
Kontrola zostatkovej vlhkosti
Po spílení má drevo, v závislosti od lokality a druhu dreviny vlhkosť okolo 60 % a viac – v každom prípade je takto vysoká vlhkosť nepoužiteľná na ďalšie spracovanie dreva – materiál sa bude deformovať, praskať a môže sa celkom znehodnotiť. Presne preto, aby sa predchádzalo týmto problémom sa drevo suší – aby sa z vlhkého, tvarovo nestáleho materiálu stal materiál, ktorého vlastnosti sa budú meniť už len minimálne. Do exteriéru je vhodné rezivo s vlhkosťou okolo 20 % alebo menej. Dvadsaťpercentná rovnovážna vlhkosť sa dá dosiahnuť aj prirodzeným sušením na vzduchu. Nevýhodou prirodzeného sušenia vzduchom je skutočnosť, že pri vlhkosti okolo 20 % je drevo stále napadnuteľné drevokaznými škodcami. Nižšia vlhkosť sa dá dosiahnuť iba sušením v sušičkách – takto sušené rezivo sa označuje skratkou KD.
Je preto dôležité, aby terasové dosky (nech už sú z akejkoľvek dreviny), boli sušené v sušičke, na vlhkosť ideálne okolo 14 % (+-3) %. V tomto intervale vlhkosti je totižto drevo najlepšie chránené pred napadnutím drevokaznými hubami a škodcami a nie je nutná jeho ďalšia impregnácia.
Aj tie najlepšie ochranné oleje pri vlhkosti okolo 20 % degradáciu materiálu prinajlepšom spomalia, ale riziko napadnutia nedokážu celkom vylúčiť. Spoľahlivou ochranou terasy pred napadnutím drevokaznými škodcami je teda výlučne priemyselne sušené drevo s vlhkosťou okolo 14 %.
Dosky skladujte na suchom mieste v originálnom balení
Až do momentu montáže je dôležité, aby ste dosky skladovali na suchom mieste zviazané po 4-5 kusoch presne tak, ako Vám boli dodané – predídete tým ich prípadnému krúteniu.
Podkladové hranoly
Pre nosné konštrukcie sú najvhodnejšie dreviny s vysokou prirodzenou trvácnosťou a odolnosťou – napríklad Angelim, Tatajuba, Tali…ktoré zabezpečia odolnosť voči deformačným silám. Na podkladových hranoloch nešetrite, aj keď ich priamo nebude vidieť – od nich tiež závisí pevnosť a odolnosť terasy. Jednotlivé hranoly by sa mali vedľa seba ukladať na šírku 30 až 40 cm.