Aj keď máte jasno vo výbere materiálu terasových dosiek, pred samotnou objednávkou zostáva dotiahnuť ešte zopár „detailov“ ktoré však zásadne ovplyvnia vzhľad Vašej terasy. Budete sa musieť rozhodnúť, či preferujete širšie alebo užšie terasové dosky (čím širšie, tým drahšie), ďalej akým spôsobom budú dosky pripevnené k podkladu (existujú viditeľné spoje, poloskryté a 100 % skryté spoje) a v neposlednom rade treba zvážiť typ profilu. Pohľadová strana terasových dosiek môže mať hladký alebo drážkovaný povrch. Pre ktorú variantu sa rozhodnúť? Je to otázka čisto estetická alebo majú drážky aj nejakú špeciálnu funkciu? V nasledovnom texte skúmame rozdiely hladkých a drážkovaných profilov v súvislosti s kritériami ako protišmykovosť, údržba a čistenie, odolnosť voči plesniam a hubám, trvácnosť a pocit pri chôdzi naboso.
Údržba a čistenie
Hladké profily sa jednoduchšie čistia. Drážkovaný profil poskytuje more zákutí, kde sa môžu nečistoty usadiť a držať zubami nechtami. Špinu a usadeniny potom treba pracne vymetať jedným pohybom v smere drážok. Pri terasách s hladkým profilom nie sme odkázaní na pohyb metlou jedným smerom. Silno znečistenému drážkovanému povrchu často pomôže iba zásah vysokotlakovým čističom a použitím chemikálií, kdežto pri hladkých si väčšinou vystačíte s metlou a čistou vodou.
Výhodu hladkého povrchu naplno oceníte, keď príde čas na dôkladnejšiu údržbu. Aspoň raz do roka je vhodné terasu naolejovať, nielen kvôli eliminácii farebných zmien, ale aj kvôli predĺženiu životnosti.
Drážkovaný profil má kvôli väčšej ploche povrchu vyššiu spotrebu oleja, čo je však horšie, vsakovanie neprebieha rovnomerne. Na niektorých miestach sa môže vsakovať olej veľmi pomaly, na druhých zase rýchle. Výsledkom sú potom miesta bledšie a tmavšie. Samozrejme, pred aplikáciou oleja je potrebné terasu dôkladne vyčistiť. Hladké dosky sa nielenže podstatne jednoduchšie čistia a olejujú, alebo predovšetkým je prípadné brúsenie absolútne bezproblémové.
Protišmykovosť
Drevo je prirodzene vláknitý materiál ktorý nie je klzký a to ani v prípade, že je vlhké. Mnohí sú však presvedčení o opaku. V skutočnosti drevené vlákna nasiaknuté vodou poskytujú väčšiu priľnavosť. Ale predsa len, na drevenej terase, zvlášť keď je mokrá, môže ľahko dôjsť k pošmyknutiu. Príčinou však nie je drevo samotné, ale prípadný výskyt rias a húb (ktoré sú na dotyk slizké). Ich živnou pôdou je mokré a vlhké prostredie. Drážkovaný povrch pritom poskytuje oveľa viac možností pre riasy a huby aby sa mohli v zákutiach drážok uchytiť a začať množiť. V drážkach zostáva voda a vlhkosť dlhšie ako na hladkom povrchu. Ak aj po čase zbadáte, že vaša terasa začína byť klzká, zbaviť sa týchto na pocit slizkých látok bude menej náročné s hladkým profilom ako drážkovaným.
Preto označenie profilu s jemnou drážkou ako protišmykového je zavádzajúce. Navyše neexistujú žiadne seriózne výskumy ktoré by preukázateľne dokázali, že drážkovaný povrch dokáže zabrániť pošmyknutiu. O niečo stabilnejší pocit je pri chôdzi naprieč drážkami, no v smere drážok je dokonca riziko šmyku vyššie ako pri hladkom povrchu. Drážkovaný profil teda nezabezpečí väčšiu ochranu pred pošmyknutím, určite nie v smere drážok a navyše poskytuje len viac priestoru pre množenie klzkých rias a húb.
Odolnosť
Na rozdiel od drážkovaného profilu, hladké dosky skôr vyschnú, drevo má preto väčšiu odolnosť a životnosť – súvisí to práve s riasami a hubami o ktorých sme hovorili vyššie.
Pocit pri chôdzi naboso
Terasy s hladkým povrchom ponúkajú maximum kontaktu pre nohy a sú oveľa pohodlnejšie pri chôdzi naboso ako terasové dosky s drážkou.
Vzhľad
Drážkovaný profil teda nemá žiadne preukázateľné výhody oproti hladkému. Je teda iba čisto otázkou vkusu, ktorej variante dáte prednosť. Prirodzenej kráse dreva, jeho kresbe a prelínaniu farieb dá však nepochybne viac vyniknúť práve hladký profil.
obr. zdroj: betterwood.de