Triedenie drevených podláh a terás: viete, za čo platíte?

Pri kúpe drevenej terasy, drevených podláh, fasády, plotu či obkladu nestačí iba vybrať druh dreviny, rozmer dosiek, porovnať ceny u predajcov a potom už len kúpiť tam, kde to vychádza cenovo najvýhodnejšie. Ak aj ste absolútne nadšený výberom dreviny pre Váš projekt, nepríjemné precitnutie môže nastať, keď Vám prinesú drevo domov v zlej kvalite: môžu to byť dosky s povrchovými prasklinami či trhlinami, nemusia sa Vám páčiť príliš veľké farebné rozdiely medzi jednotlivými doskami, veľké hrče, výskyt beľového dreva na pohľadovej strane…

Skrátka privezené drevo nemusí vôbec vyzerať tak, ako ste si ho predstavovali a ako Vám ho obchodník prezentoval v predajni. A nepomôže ani reklamácia. Dostali ste totižto iba to, za čo ste si zaplatili.

triedy_WcPredajca sa bude oprávnene odvolávať na triedu výrobku, do ktorej spadala Vaša objednávka. V cenníkoch, prezentačných materiáloch a obchodných podmienkach predajcov narazíte na tajomné skratky ako FAS, SAP, Select a podobne. Tieto skratky označujú kvalitu, triedu dreva, pričom ku každej z týchto tried prislúcha aj samostatná cena. Čím čistejšie drevo bez vád a defektov požadujete, tým viac si budete musieť priplatiť.

Keď teda konečne nájdete drevenú napr. dubovú podlahu za skvelú cenu, netešte sa predčasne. Je veľmi pravdepodobné že bude malých rozmerov (spravidla čím väčšie rozmery vlysu, tým drahšia podlaha) alebo bude v najnižšej akostnej triede. A ako si predstaviť najnižšiu triedu kvality dubovej podlahy?

Typický je veľmi častý výskyt hrčí bez obmedzenia veľkosti a počtu, s veľkou rozdielnosťou vo farbe a štruktúre dreva. Takmer určite sa bude na takejto podlahe vyskytovať beľ, povrchové, čelné aj bočné trhliny, škvrny a odklon vlákien, výnimkou nie sú ani výrobné chyby a nedostatky pri opracovaní. Aj podlahy na spodných priečkach akostných tried si však nájdu uplatnenie. Niektorí ich dokonca vyhľadávajú – ideálne sú napríklad do vidieckych domov či chát a všade tam, kde sa chce dosiahnuť vidiecky štýl. Bez ohľadu na to, či sa podlahy s defektami dreva páčia alebo nie, je dôležité vedieť za čo platíte.

Vždy sa zaujímajte, akú triedu dreva kupujete

Na trhu sa používa viacero klasifikácii podľa rôznych noriem, v závislosti od typu drevenej podlahy. Napríklad na drevené podlahy s perom a drážkou sa vzťahuje norma EN 13226, ktorá je európskym štandardom a platí teda aj u nás. Podľa tejto normy sú drevené podlahy rozdelené do jednotlivých akostných tried a voľnej triedy v závislosti od výskytu charakteristických prvkov – hodnotí sa veľkosť hrčí, výskyt beľového dreva, farebné odchýlky, povrchové trhliny, zárasty odklon vlákien, biodegradácia dreva, hniloba… Táto norma stanovuje štandardy pre triedenie najbežnejšie používaných európskych drevín ako dub, buk, jaseň, smrekovec a pod. v tabuľkovej forme. Pri klasifikácií drevených podláh sa posudzuje lícna strana vlysu.

Príklad, ako vyzerá triedenie podľa EN 13226 pre dubové podlahy s perom a drážkou:

triedy dubovych podlah

Triedenie pre podlahy z ostatných tvrdých drevín, uvedené priamo v norme EN 13226:

norma_EN13226

Technické normy, aj keď sú veľmi často využívané, nie sú záväzné, majú len charakter odporúčania.

Výrobcovia a predajcovia si tak môžu označovať kvalitu svojich výrobkov pod rôznymi názvami. Vysvetlenie najčastejšie používaných ponúkame nižšie:

Standard & Better – do tejto triedy spadajú dosky štandardnej kvality – mix 1 a 2 triedy v pomere minimálne 40/60. V objednávke sa však môže vyskytovať aj viac dosiek prvej triedy.

FAS – je skratka z anglického „First and Seconds“ teda označuje tiež zmiešanú akostnú triedu. Na rozdiel od vyššie uvedenej je charakteristická vyšším pomerom dosiek tej najvyššej kvality. Trieda FAS by mala obsahovať 70-80 % dosiek najvyššej kvality a 20-30 % dosiek druhej triedy.

Trieda Premium alebo First & Select je vyhradená pre dosky tej najvyššej kvality. V objednávke sa však môže vyskytovať aj malé množstvo – do 10 % reziva druhej triedy – to znamená dosky na ktorých sú povrchové praskliny, odklon vlákien či beľové drevo.

Pri kúpe masívnych drevených podláh, terás či obkladov treba brať do úvahy, že triedenie v Afrike a Ázii má svoje špecifiká a zďaleka nie všade sa používajú vyššie uvedené pravidlá triedenia. Preto najlepší spôsob ako predísť prekvapeniam je spýtať sa obchodníka, aké defekty sa pripúšťajú.