Iroko (bot. názov Milicia excelsa) rastie vo vlhkých, poloopadavých lesoch tropickej Afriky. Prirodzene sa vyskytuje naprieč celou centrálnou časťou čierneho kontinentu od Sierry Leone na západe až po Tanzániu na východe. Strom dorastá do výšky až 50 m (samotný kmeň dorastá do výšky 21 m a viac), s priemerom kmeňa až do 2,5 m. Obchoduje sa tiež pod názvami ako kambala, tule či intule a odum.
Vzhľad
Jadrové drevo má žltohnedú až stredne hnedú farbu, ktorá má tendenciu časom tmavnúť do sýtejšej hnedej so svetlejšími žilkami, ktoré vyniknú najmä na tangenciálnom reze. Jadrové drevo sa dá spoľahlivo odlíšiť od beľového, ktoré je podstatne svetlejšej farby. Beľ má hrúbku od 5-10 cm, každopádne sa príliš nepoužíva, obchoduje sa výhradne s jadrovým drevom.
Štruktúra je rovnomerná, ale skôr stredne hrubá až hrubá, cievy pomerne široké a dobre viditeľné. Vyznačuje sa výrazne striedavou točivosťou vlákien, ktorá spôsobuje pruhovanú kresbu na radiálnom reze a figurálnu kresbu pri tangenciálnom reze. Uprostred stromu, v blízkosti drene sa nachádzajú veľmi tvrdé usadeniny uhličitanu vápenatého, zvané „iroko kamene“ sú pomerne nenápadné a dajú sa odhaliť v tmavšom dreve, ktoré ich obklopuje. Tieto „kamene“ však tupia nástroje pri opracovaní.
Vlastnosti
Iroko sa považuje za veľmi trvácne drevo – radí sa do prvej až druhej triedy životnosti. Dreviny v prvej triede životnosti (veľmi trvanlivé) vydržia v exteriéri, vystavené poveternostným podmienkam viac ako 25 rokov, druhá trieda je hodnotená ako „trvanlivá“ a dreviny v tejto kategórii majú životnosť v exteriéri 15-25 rokov. Trvanlivosť tejto dreviny je okrem iného daná aj vysokým obsahom olejnatých látok v dreve, vďaka čomu je tiež odolné voči vode, plesniam, hnilobe a drevokazným škodcom. Často sa tiež používa ako náhrada za podstatne drahší teak.
Iroko je stredne husté – objemová hmotnosť okolo 650 Kg/M3 pri zostatkovej vlhkosti 12 %, po vysušení tvarovo stabilné, s malou tendenciou k deformáciám.
Použitie
Jedná sa o výborný stavebný materiál na vonkajšie použitie všade tam, kde sú vyššie nároky na pevnosť. Používa sa najmä na terasy, výrobu parkových lavičiek, záhradného nábytku, ale aj na stavbu lodí, člnov, pilierov vodných stavieb a podobne. Využitie však má aj v interiéroch – najmä na podlahy v domácnostiach s podlahovým vykurovaním, ale aj na výrobu nábytku.