Drevený obklad do exteriéru aj interiéru

Sú veľkým hitom v dekorácii interiérov aj exteriérov. Vyžaruje z ich teplo, príroda a kľud. Drevené obklady.

Obklady z dreva v interiéri

Interiérový drevený obklad blahodárne pôsobí na psychiku človeka a pre množstvo ľudí je doslova balzamom pre dušu a pastvou pre oči, keď sa domov vrátia uťahaní po náročnom dni. Obklady z dreva oceňujú najmä duševne pracujúci ľudia, pre ktorých je pohľad na drevo v pôsobivej škále vzájomne sa dopĺňajúcich farieb veľmi príjemnou zmenou od únavných obrazoviek počítačov.

V súkromí domácností si našli uplatnenie ako obklady stropov, trámov, schodov a v poslednej dobe sú mimoriadne obľúbené drevené obklady stien, ktoré dokážu priestor zútulniť, obzvláštniť, zatraktívniť. Na výber je obrovské množstvo moderných designov najrôznejších tvarov, ktoré dokážu byť aj plastické a vytvárajú 3D dojem. Bonusom k ich dizajnovej funkcii je tepelná a zvuková izolácia. V neposlednom rade dokážu skvele zamaskovať krivé steny, ktoré sú pri nekvalitne odvedených stavbách skôr pravidlom ako výnimkou. Moderné interiérové obklady sa realizujú z drevín ako dub, buk, jaseň či javor, ale čoraz častejšie sú žiadané aj obklady z tropických drevín, najmä brazilských.

Drevené obklady fasády v exteriéri

Krása dreva mnohých inšpiruje k tomu, aby tento materiál materiál využívali nielen vo svojich domácnostiach, ale aj v exteriéri. Na rozdiel od výberu dreviny pre interiér, v prípade vonkajšieho použitia sa treba obzvlášť zamerať na životnosť a odolnosť dreviny. Je rozdiel, či Vám drevený obklad na fasáde vydrží v perfektnej kondícii viac ako 50 rokov, alebo či ho budete musieť meniť za 10 rokov.

exterierovy dreveny obklad ipe
Exteriérový drevený obklad IPE povrchová úprava transparentný UV olej

Pod životnosťou dreva sa do veľkej miery podpisuje jeho hustota – tá ovplyvňuje väčšinu mechanických a fyzikálnych vlastností dreva. Vyjadruje sa podielom hmotnosti dreva a jeho objemu a udáva sa v kg/m3.

Hustota dreva sa mení s jeho vlhkosťou, preto by mala byť vždy uvedené, pre akú vlhkosť dreva je hustota platná. Väčšinou sa uvádza pre vlhkosť 12 %. Dreviny s nízkou hustotou ako napr. smrek (hustota 440 kg/m3) či borovica lesná s hustotou 510 kg / m3 vydržia vystavené nepriazni počasia oveľa kratšie ako tvrdé dreviny. Počítajte s tým, že po 10 rokoch už mäkké dreviny budú s veľkou pravdepodobnosťou potrebovať výmenu. Naproti tomu exotické dreviny ako napríklad cumaru (1070 kg/m3 pri vlhkosti 12%) alebo ipe (s hustotou 1050 kg/m3 pri vlhkosti 12%) vydržia aj viac ako 50 rokov.

Čoraz viac ľudí preto volí na exteriérový drevený obklad exotiku, aj keď je drahšia ako povedzme tradičné smrekové obklady. Ten však treba pravidelne, aspoň raz do roka brúsiť, moriť, natierať, aby sa dožil aspoň prvej desaťročnice. Kvalitné oleje na ošetrenie dreva sú dosť drahé, preto sa náklady na smrekový obklad a obklad z exotického dreva už po pár rokoch od realizácie vyrovnajú. Nehovoriac o tom, že exotika sa po vizuálnej stránke – čo sa týka pestrosti farieb a kresby skutočne nedá porovnávať s obkladmi z mäkkých drevín.

Exotické dreviny na rozdiel od mäkkých sa zaobídu aj bez každoročného natierania. Samozrejme iba v prípade, že Vám neprekáža šednutie dreva – čo je výsledok UV žiarenia a vlhkosti. Tento proces sa dá do veľkej miery eliminovať pravidelnou údržbou.

dreveny obklad exterier
Drevený obklad IPE olejovaný
drevená fasáda IPE hranoly
Drevené lamely IPE bez povrchovej úpravy

Obchod Woodpoint.sk odporúča exteriérové drevené obklady z trvácnych drevín ktoré sa radia do 1-2 triedy životnosti. Prehľad cien, hustoty a životnosti v tabuľke nižšie:

ODPORÚČANÉ DREVINY PRE EXTERIÉROVÉ OBKLADY

Cena s DPHŽivotnosťHustota v kg / m3 KD 12 %
Žlté cumaru85 € / m2 (100-120 mm šírka)min. 30-50 rokov1070
IPE105 € / m2 (100-120 mm šírka)min. 30-50 rokov1050
Garapa79 € / m2 (100-120 mm šírka)do 30 rokov830
Iroko85 € / m2 (100-120 mm šírka)min. 30 rokov650
Padouk90 € / m2 (100-120 mm šírka)min. 30-50 rokov740
Kanadský červený céderod 96 € / m2 (140 mm šírka)30-50 rokov360
Drevený obklad na fasádu – porovnanie drevín a cien s najdlhšou životnosťou
Vzhľadom k početným zmenám cien dreva v posledných mesiacoch sú uvedené ceny informatívne. Zaujal Vás niektorý z produktov? Vyžiadajte cenovú ponuku a informujte sa na dostupnosť.