Drevený obklad do exteriéru aj interiéru

Sú veľkým hitom v dekorácii interiérov aj exteriérov. Vyžaruje z ich teplo, príroda a kľud. Drevené obklady.

Obklady z dreva v interiéri

Interiérový drevený obklad blahodárne pôsobí na psychiku človeka a pre množstvo ľudí je doslova balzamom pre dušu a pastvou pre oči, keď sa domov vrátia uťahaní po náročnom dni. Obklady z dreva oceňujú najmä duševne pracujúci ľudia, pre ktorých je pohľad na drevo v pôsobivej škále vzájomne sa dopĺňajúcich farieb veľmi príjemnou zmenou od únavných obrazoviek počítačov.

V súkromí domácností si našli uplatnenie ako obklady stropov, trámov, schodov a v poslednej dobe sú mimoriadne obľúbené drevené obklady stien, ktoré dokážu priestor zútulniť, obzvláštniť, zatraktívniť. Na výber je obrovské množstvo moderných designov najrôznejších tvarov, ktoré dokážu byť aj plastické a vytvárajú 3D dojem. Bonusom k ich dizajnovej funkcii je tepelná a zvuková izolácia. V neposlednom rade dokážu skvele zamaskovať krivé steny, ktoré sú pri nekvalitne odvedených stavbách skôr pravidlom ako výnimkou. Moderné interiérové obklady sa realizujú z drevín ako dub, buk, jaseň či javor, ale čoraz častejšie sú žiadané aj obklady z tropických drevín, najmä brazilských.

Drevené obklady v exteriéri

Krása dreva mnohých inšpiruje k tomu, aby tento materiál materiál využívali nielen vo svojich domácnostiach, ale aj v exteriéri. Na rozdiel od výbere dreviny pre interiér, v prípade vonkajšieho použitia sa treba obzvlášť zamerať na životnosť a odolnosť dreviny. Je rozdiel, či Vám drevený obklad vydrží v perfektnej kondícii viac ako 50 rokov, alebo či ho budete musieť meniť za 10 rokov.

exterierovy dreveny obklad ipe

Pod životnosťou dreva sa do veľkej miery podpisuje jeho hustota – tá ovplyvňuje väčšinu mechanických a fyzikálnych vlastností dreva. Vyjadruje sa podielom hmotnosti dreva a jeho objemu a udáva sa v kg/m3.

Hustota dreva sa mení s jeho vlhkosťou, preto by mala byť vždy uvedené, pre akú vlhkosť dreva je hustota platná. Väčšinou sa uvádza pre vlhkosť 12 %. Dreviny s nízkou hustotou ako napr. smrek (hustota 440 kg/m3) či borovica lesná s hustotou 510 kg / m3 vydržia vystavené nepriazni počasia oveľa kratšie ako tvrdé dreviny. Počítajte s tým, že po 10 rokoch už mäkké dreviny budú s veľkou pravdepodobnosťou potrebovať výmenu. Naproti tomu exotické dreviny ako napríklad cumaru (1070 kg/m3 pri vlhkosti 12%) alebo ipe (s hustotou 1050 kg/m3 pri vlhkosti 12%) vydržia aj viac ako 50 rokov.

 

Čoraz viac ľudí preto volí na exteriérový drevený obklad exotiku, aj keď je drahšia ako povedzme tradičné smrekové obklady. Ten však treba pravidelne, aspoň raz do roka brúsiť, moriť, natierať, aby sa dožil aspoň prvej desaťročnice. Chémia na ošetrenie dreva je dosť drahá, preto sa náklady na smrekový obklad a obklad z exotického dreva už po pár rokoch od realizácie vyrovnajú. Nehovoriac o tom, že exotika sa po vizuálnej stránke – čo sa týka pestrosti farieb a kresby skutočne nedá porovnávať s obkladmi z mäkkých drevín.

Exotické dreviny na rozdiel od mäkkých sa zaobídu aj bez každoročného natierania. Samozrejme iba v prípade, že Vám neprekáža šednutie dreva – čo je výsledok UV žiarenia a vlhkosti. Tento proces sa dá do veľkej miery eliminovať pravidelnou údržbou.

dreveny obklad exterier
Drevený obklad IPE olejovaný

 

drevená fasáda IPE hranoly
Drevený obklad IPE bez povrchovej úpravy

 

Obchod Woodpoint.sk odporúča exteriérové drevené obklady z drevín s vysokou hustotou ktoré sa radia do 1. triedy životnosti (v exteriéri 50 rokov plus) Prehľad cien a vlastností v tabuľke nižšie:

ODPORÚČANÉ DREVINY PRE EXTERIÉROVÉ OBKLADY

Šírka pri hrúbke 20 mm, dĺžky 600-3600 mm šírka

100 mm

šírka 120 mm šírka 140 mm Životnosť Hustota v kg/m3

pri zostatkovej vlhkosti 12%

Tvrdosť podľa jaka škály

(v lb)

Žlté cumaru 58 € 59 € 60 € 1 trieda 1070 3540
Červené (tmavé) cumaru 69 € 71 € 73 € 1 trieda 1070 3540
IPE 89 € 91 € 93 € 1 trieda 1050 3680
Iroko 71 € 73 € 1-2 trieda 650 1260
Massaranduba 60 € 61 € 63 € 1 trieda 1100 3190
Padouk 74 € 75 € 1 trieda 740 1725

Ceny sú bez dopravy, možnosť objednať za príplatok fixné dĺžky.

Cenové ponuky a viac informácii na info@woodpoint.sk