Drevené plávajúce podlahy: skrášlite si interiér exotikou za skvelé ceny

Drevo je bezpochyby najkrajším a najpríjemnejším materiálom, aký si môžete vybrať pre svoju podlahu. Jeho vzhľad sa snažia napodobniť výrobcovia laminátových podláh, aj keď nie veľmi úspešne. Drevo je proste osvedčený, zdravotne nezávadný a najklasickejší materiál na výrobu podláh (ktorý sa používa tisícky rokov). Nečudo, že dopyt po ňom je vysoký aj dnes, keď trh zaplavilo množstvo lacných umelín. Drevené podlahy vždy oslovovali a oslovujú ľudí s dobrým vkusom ktorí nedajú dopustiť na krásu a jedinečný vzhľad prírodných materiálov.

Od predstavy pôsobivej podlahy k samotnej realizácii je však poriadne ďaleko.

Po prvé, investor sa musí rozhodnúť pre spôsob pokládky celoplošným lepením alebo plávajúcim spôsobom. Oba spôsoby majú svoje výhody a nevýhody.

Drevené plávajúce podlahy: výnimočná kvalita, stabilita a jednoduchá montáž

Plusom je mimoriadne jednoduchá montáž bez finančne nákladných lepidiel. Keďže drevená plávajúca podlaha nie je s podkladom pevne spojená, ale „pláva“, je dôležité, aby sa eliminovali nežiaduce vlastnosti dreva, ako napríklad ohýbanie, vysúšanie či tvarová nestálosť. Presne z tohto dôvodu sa na plávajúci spôsob pokládky nepoužívajú masívne drevené podlahy vyrobené z jedného kusu dreva, ale viacvrstvové.

Ako vyzerajú viacvrstvové drevené podlahy?

Už zo samotného názvu je jasné, že výrobok tvorí viacero vrstiev.

Horná (nášľapná vrstva) je z masívu ušľachtilého dreva, takže na pohľad aj na pocit sú zachované všetky žiaduce vlastnosti drevenej podlahy. Nášľapná vrstva môže mať hrúbku 3 alebo 4 mm a umožňuje aj opakované prebrúsenie (cca 3-4 krát).

VV_doussie
nášľapná vrstva: DOUSSIE

 

VV_wenge
horná vrstva: WENGE

 

VV_zebrano
horná vrstva: ZEBRANO

 

Nosnú vrstvu tvorí preglejka – priečne ukladané drevo (jednotlivé vrstvy sa na seba lepia tak, aby boli vlákna dreva kolmé na predošlú vrstvu). Je to z dôvodu, aby sa obmedzila rozmerová nestálosť dreva pri výkyvoch teplôt a vlhkosti a zvýšila sa pevnosť materiálu. Nie je však preglejka ako preglejka – existujú veľmi lacné materiály ktoré nezabezpečia dostatočnú pevnosť a odolnosť hotového výrobku až po drahšie, ktoré si svoju funkciu plnia na 100 % desiatky rokov. Kvalitu preglejky určuje počet vrstiev, ich hrúbka, lepidlo, celková hrúbka preglejky, smer vlákien a samozrejme druh dreviny z ktorej je vyrobená.

Väčšinou sa na nosnú vrstvu viacvrstvových drevených podláh používa lacné mäkké drevo – smrek alebo borovica, no vzhľadom k rýchlemu rastu týchto drevín majú dosky tendenciu k deformáciám.

Myslite sa na to, keď budete porovnávať ceny od jednotlivých výrobcov podláh.

S vodou a vlhkosťou si najlepšie poradia brezové preglejky ktoré sa používajú aj v exteriéroch a sú nenahraditeľným materiálom na výrobu najkvalitnejších plávajúcich podláh.

Najspodnejšiu vrstvu môže (ale nemusí) tvoriť tenká 2 mm vrstva z korku. Jej úlohou je stlmiť kročajový hluk – korok tlmí nárazy pri chôdzi a navodzuje pocit, ako keby ste sa prechádzali po masívnej podlahe. Ocenia to nielen členovia Vašej domácnosti, ale aj prípadní susedia. Korková vrstva je vymoženosť tkz. trojvrstvových podláh.

Ceny

Drevené plávajúce podlahy sa predávajú v rôznych cenových reláciách – najlacnejšie do 15 € za m2 až po 150 € / m2 za luxusné podlahy s netradičnou povrchovou úpravou.

Už s povrchovou úpravou

Viacvrstvové drevené plávajúce podlahy sa zvyčajne predávajú už povrchovo upravené – lakované, olejované, alebo upravené niekoľkými vrstvami UV tvrdeného laku, matné, lesklé… Možností je veľmi veľa, stačí si len vybrať. Výhodou povrchovej úpravy v cene výrobku je, že ušetríte peniaze ktoré by ste museli vynaložiť na prebrus, olejovanie či lakovanie. V podstate tak kúpite hotový výrobok, ktorý stačí len položiť.

Spravidla najťažší je výber dreviny použitej na nášľapnú vrstvu

Na trhu je množstvo výrobkov z domácich drevín, no čoraz viac sú žiadané aj exotické dreviny. Dôvod je jednoduchý: majú inú kresbu štruktúru a v neposlednom rade aj podstatne širšiu farebnú škálu. Navyše sú odolnejšie, tvrdšie a sú ako stvorené pre interiéry s originálnym dizajnom.

Krásne IPE alebo drahý teak pozná asi každý, ale tieto materiály sú známe aj vysokou cenovkou.

Čo takto dať šancu čokoládovohnedej podlahe wenge ktorá vyzerá, ako keby ju pohladili pazúriky malej divokej šelmy? Alebo radšej exotickej Bubinge s ružovkasto červenou až červenohnedou šmrcnutou tmavofialovými až čiernym pruhovaním ktorá vytvorí interiér s nezabudnuteľnou vizuálnou kombináciou? Prípadne úplne netradičnej a neopozeranej drevine zebrano?

Exotické dreviny nie sú výnimočné iba pôsobivým sfarbením a kresbou, ale aj dlhou životnosťou a neobyčajnou odolnosťou voči oderu v porovnaní s tuzemskými drevinami. Jednolamelové drevené plávajúce podlahy z exotických drevín si môžete zakúpiť prostredníctvom internetového obchodu Woodpoint už od 45 € za m2.

Katalóg dvojvrstvových podláh

Katalóg trojvrstvových podláh

foto: http://brencollc.com/