Barmský teak masívna podlaha je aktuálne v akcii

barmsky teak
zdroj: http://faithlumber.com

Keď sa povie teaková podlaha, každému sa vybaví obraz mimoriadne ceneného a atraktívneho dreva zdobiaceho domácnosti majetných ľudí. Táto trvácna drevina sa prirodzene vyskytuje v juhovýchodnej Ázii, predovšetkým v Thajsku, Mjanmarsku (Barme), Indonézii a Indii. Vysoký dopyt a enormný pokles lesnej plochy v Thajsku (odhaduje sa že medzi rokmi 1973 a 2009 lesné plochy v Thajsku klesli až o 43 %) viedol k tomu, že sa teak začal vo veľkom pestovať na plantážach v Južnej Amerike, Karibiku a Afrike. Medzi teakovým drevom pochádzajúcim z jeho prirodzeného prostredia – juhovýchodnej Ázie a tkz. plantážovým teakom (ktorý rastie na plantážach najmä v Brazílii) sú isté rozdiely. A tie nespočívajú len v cene, ale aj vo vizuálnej a kvalitatívnej stránke dreva.

Najkvalitnejšie drevo má teak pochádzajúci z Thajska. Export teakového dreva z Thajska je vzhľadom k odlesňovaniu značne obmedzený. Legálne sa dá vyviesť iba teak pochádzajúci z obnoviteľných zdrojov, ten je však pre jeho vysokú cenu pre drvivú väčšinu milovníkov tohto dreva nedostupný.

Väčšina teakového dreva ktorá je aktuálne na trhu k dispozícii, je buď brazilský (plantážový) teak alebo ázijský teak (teak rastúci v krajinách prirodzeného výskytu – teda v juhovýchodnej Ázii) pre ktorý sa často používa názov aj alternatívny názov barmský teak.

Aký je teda skutočný rozdiel medzi pravým barmským a plantážovým teakom?

Rozdiel je viditeľný aj na prvý pohľad. Barmský teak má sýtejšiu, tmavšiu výraznejšiu farbu a krajšiu kresbu. Keďže toto drevo pomalšie rastie, je aj kvalitnejšie s vyššou hustotou.

Plantážový teak rastie rýchlejšie (často je rýchlejší rast podporovaný umelými hnojidlami) je bledší, s menej žiarivými farbami a menej výraznou kresbou, náchylnejší na rýchlejšie šednutie dreva v exteriéri pri vystavení slnečnému žiareniu.

Na obrázku nizšie je znázornený farebný rozdiel medzi barmským a plantážovým teakom. Hore tmavší je barmský, nižšie plantážový. Prvý rad drevo bez povrchovej úpravy, druhý rad povrchová úprava olej

zdroj: https://www.teakworks4u.com/

Ak plánujete použiť teak v exteriéri, počítajte s tým, že plantážový bude potrebovať o niečo častejšiu údržbu, aby sa zachoval svoju pôvodnú farbu. Rozdiel v kvalite dreva je daný jednak rozdielnym chemickým zložením pôdy a inými klimatickým podmienkami, ktoré vedú k tomu, že drevo plantážového týku je menej konzistentné vo farbe a štruktúre.

Barmský teak je kvôli lepším charakteristikám, väčšej atraktivite dreva a menšej dostupnosti drahší ako plantážový. Navyše kvalitu teaku pochádzajúceho z krajín juhovýchodnej ázie potvrdzujú tisícročia. História plantážového týku sa píše iba od začiatku dvadsiateho storočia. Po niekoľkých desiatkach rokoch bola zistená u kultivovaného teaku jadrová a koreňová hniloba, pritom „originál“ je známy svojou vynikajúcou odolnosťou voči hnilobe. Teak rastúci prirodzene v lesoch má okrem vyššej odolnosti aj dlhšiu životnosť (1 trieda), kým pantážový sa radí do 1-3 triedy životnosti.

Bez ohľadu na to, pre aký typ sa nakoniec rozhodnete, je dôležité vedieť, či pochádza z obnoviteľných zdrojov a či má FSC certifikáciu.

Masívna podlaha z pravého barmského teaku je aktuálne v akcii v nasledovných rozmeroch (hrúbka x šírka x dĺžka)

21x120x900-1800: 70 eur / m2

21x140x900-2200: 74 eur / m2

podlaha je bez povrchovej úpravy, s ostrou hranou

Teak je okrem svojho atraktívneho vzhľadu vyhľadávaný pre dlhú životnosť, odolnosť voči hubám plesniam a drevokazným škodcom, vodeodolnosť (vďaka vysokému obsahu prírodných olejov). Je to veľmi tvrdé a olejnaté drevo, ktoré takmer nepodlieha zosychaniu a napúčaniu, je odolné voči vlhkosti (aj slanej vode). Jeho skvelé vlastnosti sa stáročia využívajú pri stavbe lodí, výrobe luxusného nábytku a podláh.

Technické parametre:

hustota dreva pri 12 % vlhkosti: 655 kg/m3

tvrdosť podľa Janka škály: 1 070 lb

tangenciálne zosychanie: 4,7

radiálne zosychanie: 2,6