Bangkirai terasa: bestseller v kategórii drevených terás

Ak práve hľadáte exotické drevo na terasu, určite ste natrafili na Bangkirai. Na Slovensku, ale aj v Európe patrí v oblasti drevených terás medzi najpoužívanejšie materiály. Čo je za jeho popularitou? Jedná sa skutočne o najlepšie drevo na terasu alebo za jeho rozšírenie môže dobrý marketing a šikovní obchodníci? Odpoveď na túto otázku sa dozviete v nasledovných riadkoch.

Pôvod

Bangkirai s alternatívnym názvom Yellow Balau sa k nám dováža z juhovýchodnej Ázie – predovšetkým z Indonézie a Malajzie. Označenie Yellow Balau sa zvyčajne používa na drevo dovezené z Malajzie, Bangkirai na import z Indonézie.

Pod názvom Bangkirai sa predáva niekoľko desiatok príbuzných Shorea druhov. Pôvodne sa ako bangkirai označoval botanický názov Shorea laevis, pričom tento konkrétny druh zaručuje najlepšiu kvalitu. Postupne sa termín bangirai začal používať aj na niekoľko ďalších Shorea druhov.

Bangkirai pochádza z listnatých stromov ktoré sa prirodzene vyskytujú v JV Ázii. Dosahujú výšku 45-60 m a priemer kmeňa 1-1,5m.

Cena bangkirai

Pod cenu dreva sa výrazne podpisuje predovšetkým triedenie. Bangkirai je na trhu dostať v rôznych kvalitách triedenia – select and better pre vynikajúcu kvalitu dreva, standard and better quality o triedu nižšiu kvalitu a samozrejme aj v kvalite FAS – teda zmiešanú prvú a druhú triedu. Viac informácií o jednotlivých triedach nájdete v článku o malajziskom triedení dreva.

Ceny Bangkirai terasových dosiek závisia tiež od rozmerov – prezrieť si ich môžete v eshope. Štandardne sa dodávajú v hrúbke 21 a 25 mm a šírke 145 mm, s mixom dĺžok. Kratšie dĺžky sú lacnejšie, dlhšie 4m a viac je možné objednať za príplatok.

Vzhľad

drážkované terasové dosky bangkirai

 

Jadrové drevo je žltohnedé až červenohnedé, ktoré kontrastuje so žltošedým beľovým drevom. Čerstvo narezané drevo je zvyčajne žltohnedej farby. To, ako bude nakoniec sfarbená Vaša nová Bangkirai terasa však veľmi závisí od konkrétneho druhu a lokality výskytu – môže byť od svetlej žltohnedej až po tmavú hnedočervenú. Priebeh vlákien je rovný, občas spletený. Textúra stredne hrubá. Na dreve sa môžu objavovať malé dierky s priemerom okolo 1 mm – otvory po xylofágnom hmyze, ktorý si rád pochutná na živých stromoch a čerstvo narezanom dreve. V sušenom dreve (či už KD alebo AD) sa už hmyz nevyskytuje. Malé otvory nemajú žiaden vplyv na funkčnosť alebo životnosť terasy, je to len jedno mínus čo sa týka estetickej stránky terasy. Ak Vám záleží na tom, aby Vaša terasa bola „čistá“ bez malých otvorov po škodcoch, zvážte radšej iné dreviny, ktoré sú menej náchylné na napadnutie xylofágnym hmyzom – napríklad cumaru alebo ipe.

Životnosť bangkirai terasy

Bangkirai terasa zdroj: pinterest

Drevo Bangkirai sa zaraďuje do 2. triedy trvácnosti, čo znamená že bez impregnácie exteriérovým olejom, plne vystavené poveternostným podmienkam – dažďu a snehu vydrží v dobrej kvalite 15-25 rokov. Prax však ukazuje, že pri pravidelnom udržiavaní terasy exteriérovým olejom je životnosť približne 40 rokov. Aplikáciou oleja aspoň raz do roka sa nielenže výrazne predĺžite životnosť terasy, ale predídete tým aj šednutiu terasových dosiek.

Charakteristika

V porovnaní s domácimi drevinami, Bangkirai má lepšie parametre hustoty a tvrdosti vďaka čomu je bangkirai terasa odolnejšia a dlhšie vydrží. Tvrdosť podľa Janka testu je 1798 lb, je to teda o 60 % tvrdšie drevo ako dub európsky. Hustota po vysušení na 12 % dosahuje okolo 910 kg/m3. Drevo je odolné voči hubám, plesniam a škodcom napádajúcim suché drevo. Má priemernú stabilitu.

Použitie

Okrem terás, fasád a záhradného nábytku, altánkov sa používa na stavbu mostov, lodí, vhodné je tiež ako priemyselná podlaha.

Montáž

Montáž na skrutky, potrebné predvŕtavanie. Používajte výhradne nerezový spojovací materiál.

Zhrnutie

Bangkirai je najpredávanejším drevom na terasy, no rozhodne nepatrí k najkvalitnejším. Za jeho masívnym rozšírením je aj skutočnosť, že to bolo jedna z prvých exotických drevín, ktoré sa začali na náš trh dovážať v 90-tych rokoch.

Kvalitnejšími terasovými materiálmi sú napríklad teak (podstatne lepšia stabilita, životnosť), cumaru (vyššia tvrdosť, hustota, životnosť), ipe (tvrdosť, životnosť, hustota aj stabilita) ale aj ázijské merbau.

Bangkirai je vhodné pre tých, ktorí si nepotrpia na špičkovú kvalitu dreva, no zároveň chcú krajšiu a odolnejšiu terasu ako ponúka napríklad sibírsky smrekovec, škandinávsky smrek alebo termo borovica.