Šednutie drevenej terasy. Čo s tým?

Kým niektorí ľudia túžobne očakávajú deň, kedy sa po prvý krát na ich terase objaví náznak šedej patiny, iných pri pohľade na blednúce drevo chytá panika.

Prvá skupina je presvedčená o úžasnom, teplo pôsobiacom a absolútne nenapodobiteľnom charaktere zošednutého dreva. Druhá skupina zase zašednutú terasu, plot alebo fasádu považuje za neatraktívnu, staro vyzerajúcu a zanedbanú. Proti vkusu žiaden dišputát. Dôležité je vedieť, čo spôsobuje šednutie dreva, či tento jav nejako ovplyvňuje jeho kvalitu a v neposlednom rade, či sa s tým dá vôbec niečo robiť.

Príčina šednutia drevených terás, plotov a fasádnych obkladov: UV žiarenie a voda

terasa 10rokov bez udrzby
terasa po 10 rokoch bez akejkoľvek údržby

Na drevo nachádzajúce sa v exteriéri pôsobí množstvo biologických, fyzikálnych a chemických vplyvov ktoré sa potom negatívne prejavujú na jeho estetickom vzhľade. Dlhodobé vystavenie negatívnym vplyvom sa môže podpísať aj pod jeho kratšou životnosťou.

Výskumy preukázali, že na rýchlejšie starnutie dreva v exteriéri má najväčší vplyv slnečné žiarenie a voda.

UV žiarenie vyvoláva v dreve fotochemické reakcie – molekuly dreva pohlcujú svetelné kvantum, ktoré naštartuje fotodegradáciu dreva. Táto reakcia prebieha na povrchu – do hĺbky približne 3 mm od povrchu. Fotodegradácii je náchylný predovšetkým lignín (zložka ktorá je v dreva zastúpená približne 26-35%, v dreve má funkciu tmelu látok vláknitej štruktúry). Lignín teda veľmi dobre absorbuje UV žiarenie. Za prítomnosti kyslíka je lignín účastný fotooxidačných reakcií pri ktorých sa makromolekulárne látky rozpadávajú na stredne až nízkomolekulárne produkty. Navonok sa dá tento jav pozorovať farebnou zmenou, zdrsnením a popraskaním povrchu. Navyše v prvej fáze týchto fotochemických reakcií dochádza k vzniku chromoformných látok (látok zodpovedných za interakciu so žiarením) ktoré zvyšujú absorbciu ďalších svetelných kvant, čím fotodegradačný proces naberá a intenzite.

Dažďová voda nízkomolekulárne degradačné produkty lignínu z dreva vyplavuje a zostáva nerozpustná vrstva šedo sfarbeného dreva. Vzniknutá šedá vrstva obsahuje zložky ktoré sú menej náchylné k extrakcii najmä celulózu. Táto vrstva je odolnejšia k ďalším negatívnym vplyvom UV žiarenia. V praxi to znamená, že len niekoľko mm pod zošednutým povrchom sa nachádza celkom zdravé drevo v pôvodnom sfarbení.

Páči sa Vám farba Vašej novej terasy, plotu či fasády? Dobrou správou je, že šednutiu dreva sa dá do veľkej miery predchádzať, alebo ho výrazne spomaliť.

Základom je pravidelná údržba, najmä ošetrenie exteriérovými olejmi. Tie nielenže chránia drevo pred plesňami, hubami a drevokaznými škodcami, ale do veľkej miery odpudzujú vodu a väčšina z nich automaticky obsahuje UV ochranu. V prípade, že ochranný olej nemá UV ochranu, je potrebnú dokúpiť zvlášť UV lazúru.

Ako často treba drevo ošetrovať?

pravidelne udržiavaná terasa
pravidelne udržiavaná terasa

To, ako často treba exteriérové drevo ošetrovať do veľkej miery závisí od toho, či je drevo chránené pred dažďom a či je vystavené priamemu slnku. Také prestrešené terasy nevyžadujú toľko pozornosti ako terasy na ktoré celý deň svieti slnko a ktoré nie sú chránené pred nepriazňou počasia. Chránené exteriérové drevo stačí natrieť raz za 3-5 rokov, podľa potreby. Pokiaľ však Vašu terasu zohrievajú slnečné lúče po väčšinu dňa a pokiaľ nie je nijako chránená pred dažďovou vodou, na údržbu by ste si mali vyhradiť čas aspoň raz, ideálne dva krát do roka (na jar a na jeseň).

A čo keď už je drevo šedé

Natierate drevo pravidelne, napriek Vašej starostlivosti ste nezabránili šednutiu? Netrápte sa zbytočne, takýto osud skôr či neskôr postihne každé drevo ktoré je vystavené slnku a vode. Dôležitá je pre Vás informácia, že zošednuté drevo je len povrchové a dá sa ho zbaviť tak, že Vaša terasa bude vyzerať ako nová. V zásade máte na výber dve možnosti.

Mechanické odstránenie zošednutej vrstvy – brúsenie

Prebrúsenie terasy – zbrúsením tenkej povrchovej vrstvy sa ukáže zdravé, nepoškodené drevo v plnej kráse. Po brúsení treba terasu natrieť dvoma vrstvami exteriérového oleja.

Chemické čistenie: odstraňovače šede

Jednoduchšou cestou ako obnoviť pôvodnú farbu dreva je použitie odstraňovača šede. V ponuke ho majú viaceré značky (napríklad Saicos alebo Osmo). Tieto odstraňovače odstránia mŕtve vlákna dreva chemickým spôsobom bez potreby brúsenia. Pri riedení postupujte podľa odporúčaní výrobcu. Odstraňovač šede sa vždy nanáša na dokonale vyčistené drevo, na ktorom sa nechá pôsobiť 10-30 minút. Pre lepší efekt potom použite tlakový čistič – s tlakom to však netreba preháňať, nakoľko vysoký tlak môže drevo poškodiť. Radšej prejsť jedno miesto viac krát pod menším tlakom.


Po dôkladnom vyčistení tlakovým čističom nechajte terasu poriadne vyschnúť – ideálne 2-3 dni a až potom aplikujte exteriérový olej s UV ochranou v dvoch vrstvách.

TIP: Páčia sa Vám drevené terasy? Pozrite si ponuku drevín ktoré sú v akcii.