Moderné povrchové úpravy drevených podláh

Definitívne ste sa rozhodli pre drevenú podlahu. Dlho ste neváhali. Veď drevo je predsa prírodný nadčasový materiál ktorý skvele vyzerá a je veľmi príjemný aj a dotyk. Možno si vravíte, že už len vybrať druh dreva a dodávateľa a ste „vybavený“. Nie tak zhurta. Na konečný vzhľad Vašej drevenej podlahy do veľkej miery vplýva aj spôsob povrchovej úpravy.

Lak, olej či voskový olej

Lakovanie, olejovanie či aplikácia voskových olejov patria medzi tradičné povrchové úpravy drevených podláh. Bez nich to proste nejde, teda aspoň pokiaľ chcete zachovať Vašu podlahu počas najbližších rokov v dobrej kondícii. Základnou úlohou oleja, olejovosku a laku je posilnenie odolnosti podlahy voči vode. Ošetrená podlaha lepšie odpudzuje vodu, ľahšie sa udržiava a čistí. Na trhu je k dispozícii celá škála výrobkov rôznych značiek, ako transparentných tak aj pigmentovaných. Preniknutím pigmentov do štruktúry dreva sa docieli zmena farebného odtieňa podlahy, ktorá pôsobí veľmi prirodzene.

Čítajte ďalej: Prečo olejovať drevenú podlahu?

Prečo olejovať drevenú podlahu?

Úprava povrchu podlahy – na mieste montáže alebo z výroby?

Kým niektorí investori uprednostňujú aplikáciu povrchovej úpravy tradičným spôsobom – na mieste pokládky, iní chcú podlahu dodať už povrchovo upravenú z výroby. Obchod Woodpoint.sk ponúka obe alternatívy, veď predsa každá z nich má svoje plusy.

Výhodou aplikácie oleja či laku na mieste pokládky je jednoduchá možnosť renovácie podlahy v budúcnosti. Presne viete, aký typ, značku či farbu ste použili, a môžete sa k nej kedykoľvek vrátiť – či už pri lokálnych úpravách (poškriabanie, vrypy..) alebo keď podlaha potrebujete komplexnejšiu renováciu s prebrusom po celej ploche.

Ak si však objednáte už povrchovo upravenú podlahu, získate výhodu jednoduchej montáže.

Stačí podlahu nalepiť alebo položiť plávajúcim spôsobom. Plusom je tiež možnosť začať ju okamžite používať – netreba čakať niekoľko dní dokým sa olej vsiakne a lak vytvrdne. Navyše povrchovo upravená podlaha z výroby je bez zápachu inak typického takmer pre všetky voľno predajné oleje a laky, ktoré sú cítiť aj niekoľko týždňov po aplikácii. Bonusom k jednoduchej, rýchlej montáži bez zápachu je aj finančná úspora – nanesenie laku či oleja vo veľkých výrobných halách ktoré produkujú tisícky m2 podláh mesačne vychádza cenovo výhodnejšie, ako keď sa robí ručne, v malom na mieste montáže.

Správnou voľbou povrchovej úpravy získa podlaha originálny vzhľad, ale aj štruktúru.

Aké ďalšie, moderné spôsoby povrchových úprav drevených podláh poznáme?

Chemická úprava zásadne zmení farbu drevenej podlahy

Chemické povrchové úpravy sa používajú na zmenu farby drevenej podlahy.

Najtradičnejšie je morenie: Pri morení sa nezvratná zmena farebného tónu dreva dosiahne aplikáciou suspenzie vysoko dispergovaných pigmentov v rozpúšťadle vďaka čomu sa farbivo uloží do vláknitej pórovitej štruktúry povrchu dreva. Farebná zmena viditeľná na povrchu je syntézou pôvodnej farby upravovaného dreva, jeho štruktúry a farby moridla. Bežne sa používajú liehové moridlá, moridlá na vodnej báze a s organickými rozpúšťadlami.

Druhou najbežnejšou chemickou úpravou dreva je bielenie, ktorým sa povrch dreva zosvetľuje. Vďaka bieleniu dokážu získať zaujímavý vzhľad aj tradičné dreviny (napr. dub alebo jaseň), o ktorých si veľa ľudí myslí že nemajú čím prekvapiť.

 

Opakom bielenia je čpavkovanie, ktoré sa používa najmä pri dubových podlahách. Funguje na princípe chemickej reakcie medzi trieslovinami obsiahnutými v dube a čpavkom čím získava dubová podlaha originálne tmavé sfarbenie.

Pri niektorých drevinách sa používa parenie – napr. pri podlahách z orecha amerického.

Parenie je hydrotermická úprava dreva, ktorá sa používa na vyrovnanie farebných rozdielov dreva a zjednoteniu farebného tónu podlahy.

Mechanické povrchové úpravy

Mechanickou povrchovou úpravou sa upravuje štruktúra podlahy.

Ostarený povrch

Umelé postaršovanie podlahy je hitom posledných rokov. Čoraz viac investorov chce docieliť efekt starej podlahy, ktorá pôsobí ako keby bola montovaná pred sto rokmi. Podlahy s ostareným povrchom sa hodia do štýlových reštaurácií, vidieckych domov, chát či chalúp. Efekt starej podlahy sa dosiahne umelými vrypmi do povrchu podlahy, vytváraním dier po červotočoch, vytváraním rôznych otlačkov, vlysovávaním rôznych tvarov a podobne. Všetky tieto umelé zásahy, pokiaľ sú realizované esteticky a s citom navodzujú dojem, že podlaha má už niečo za sebou.

Hobľovanie

Hobľovaním podlahy – vrypmi rôznej hrúbky, ktoré sa môžu realizovať ručne alebo strojovo sa docieli povrch s neopakovateľným vzhľadom. Ručne hobľované podlahy sú vhodné do mimoriadne zaťažovaných priestorov. Vyzerajú veľmi štýlovo a hobľované dosky sa často používajú aj ako interiérové obklady.

ručne hobľovaný povrch

 

Kefovanie

Kefovaním sa odstránia mäkké časti dreva, čím sa charakter dreva zvýrazní, povrch sa vyleští preto kefovaná podlaha pôsobí na dotyk veľmi jemne a príjemne. Veľkým plusom kefovaných (často nazývaných nespisovne kartáčovaných) povrchov je vyššia odolnosť voči mechanickému poškodeniu, navyše škrabance a drobné nedostatky sú menej viditeľné.