Lamparkety z exotického dreva – najekonomickejšia varianta drevenej podlahy, ktorá Vás zláka svojou eleganciou

Keď príde na výber podlahy, drevo je bezpochyby jednou z top možností. Je elegantné, príjemné na dotyk, kvalitné a trvácne.

Parkety po stáročia zútulňujú obytné priestory no nikdy nevyzerajú staromódne. Od obnovených zrekonštruovaných historických budov k dnešným otvoreným, minimalistickým priestorom až po priemyselné interiéry – parkety sa dokážu prispôsobiť akémukoľvek štýlu. Navyše vedia priestor dokonale zútulniť. Jednofarebne zariadené priestory môžu pôsobiť veľmi chladne a neosobne, no práve drevené podlahy ich zútulňujú a to hneď na niekoľkých úrovniach – do minimalistických, jednofarebných (s prevažujúcou bielou alebo šedou) prinášajú množstvo ďalších odtieňov, pridávajú im hĺbku, vizuálnu príťažlivosť a v neposlednom rade aj príjemný pocit, keď sa po nich prechádzate na boso.

Podlaha bez kompromisov v kvalite a životnosti

Kvôli vyššej cene drevených podláh sa však podstatne viac predávajú lacné laminátové podlahy s dekorom dreva ktoré sú od originálu na míle vzdialené nielen po estetickej stránke, ale aj kvalitatívnej. Kompromisy v kvalite s cieľom ušetriť na podlahe však vôbec nie sú nutné. Existujú cenovo dostupnejšie varianty drevených podláh – tkz. lamparkety – obdĺžnikové dielce z masívneho dreva.

Obrovská variabilita pri pokládke a životnosť cez 100 rokov

Lamparkety sú charakteristické tým, že sú bez pera a drážky, vďaka čomu sa dajú vyskladať do rôznych vzorov. Za nižšiu cenu v porovnaní s klasickými drevenými podlahami vďačia predovšetkým menšiemu rozmeru. Ich štandardná šírka je 60,65 a 70 mm, dĺžka od 350-600 mm (dĺžky sú väčšinou rovnaké, aby sa dali ukladať do rôznych vzorov), 14 mm hrúbka, ktorá umožňuje aj pokládku do priestorov s podlahovým vykurovaním. Dostatočne hrubé masívne parkety vydržia pri správnej údržbe niekoľko generácii – v prípade opotrebovania sa môžu opakovane prebrusovať. Počet brúsení navyše nie je limitovaný pero drážkou tak ako pri klasických drevených podlahách. Lamparkety sa dodávajú povrchovo neupravené – je potrebné ich prebrúsiť a naolejovať, prípadne nalakovať na mieste pokládky. Rovnako ako tradičné parkety sa k podkladu celoplošne lepia.

Lamparkety sú mimoriadne obľúbeným typom drevenej podlahy najmä v Taliansku a Španielsku, no dopyt po nich rastie aj v iných krajinách Európy – predovšetkým vďaka skvelému pomeru ceny pri zachovaní všetkých výhod drevených masívnych podláh.

Lamparkety – ako sa pohybuje cena?

Cena závisí predovšetkým od typu dreviny, rozmeru a požadovaného množstva. Obchod Woodpoint.sk dodáva lamparkety z exotických drevín. Druhy v ponuke: IPE, Cumaru, Jatoba, Sucupira, Doussie, Iroko, Garapa a biely dub. Výhodou exotických parkiet v porovnaní s tradičnými drevinami je vyššia tvrdosť (podlaha tak lepšie odoláva pádu predmetov a škrabancom. Napríklad IPE a Cumaru je až 3,5 násobne tvrdšie ako dubové parkety). Masívnu podlahu z týchto drevín nie je preto potrebné tak často renovovať – je oveľa odolnejšia s podstatne dlhšou životnosťou. Ďalším plusom je prirodzená farebnosť – exotické podlahy nie je potrebné umelo dofarbovať olejmi, sú prirodzene farebné. Ak si prajete svetlú podlahu s príjemnou škálou odtieňou od svetlej žltej až po bohatú zlatohnedú, tak zvážte drevinu Garapa. Lamparkety z Garapa 350 / 450 mm x 75 x 14 mm sú teraz v akcii len za 29 EUR s DPH.

Ak sa Vám páčia prirodzene tmavšie podlahy výbornou voľbou je IPE, juhoamerická drevina ktorá nemá konkurenciu v tvrdosti, hustote, životnosti, odolnosti a navyše jej úžasná kresba si získa každého. Aktuálna cena za IPE lamparkety – rozmer 14x60x350 mm je 36,50 EUR vrátane DPH.

Vďaka za zdieľanie...
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Súvisiace príspevky

Diskusia je uzatvorená